• Jubilerande New tide orquesta består av Josef Kallerdahl, Livet Nord, Per Störby Jutbring, Thomas Gustavsson och Johanna Dahl. Foto: Miki Anagrius
Fria Tidningen

New tide orquesta tar tangon vidare

I år är det 20 år sedan New tide orquesta bildades. Fria Tidningen når bandledaren Per Störby Jutbring för att prata om kärleken till tango, vänskap och om hur ny kreativitet rann till efter att han blev pappa.

Som småbarnsförälder har Per Störby Jutbring inga problem med att göra flera saker samtidigt. Att klara av en intervju samtidigt som han matar ettårige sonen Kimmy-Kid är ingen utmaning för tvåbarnspappan.

– Man är väl aldrig så effektiv som när man fått barn, säger han. Faktum är att jag känner mig mer kreativ än någonsin efter att ha blivit förälder. Jag kan inte dröna bort min tid i konstnärliga val, det gäller att få saker och ting gjorda.

Samtidigt går tiden snabbt konstaterar Per Störby Jutbring när han blickar tillbaka på åren som bandledare för New tide orquesta.

– Det är tjugo år som gått, ett barn som blivit vuxet, konstaterar han. Vi har gått igenom så fruktansvärt mycket, det känns inte som att vi är samma grupp som när vi startade. Vi är egentligen en ganska brokig samling människor och jag tror anledningen till att vi lyckats hålla ihop gruppen så länge är att vi lärt oss respektera varandras olikheter och utnyttja dem.

Musikaliskt har det hänt en del under åren som gått. Per Störby Jutbring fick anledning att återvända till gruppens tidiga material då tv-serien Vi kallas tiggare ville använda musik av New tide orquesta.

– När jag lyssnade på våra tidigaste låtar kände jag knappt igen dem, jag fick verkligen fråga mig om det var vi som spelade det här. Men grunden som vi lade då finns kvar fortfarande, förklarar Per Störby Jutbring.

Tango, barockmusik och minimalism brukar vara ledorden som används här man försöker ringa in bandets sound.

– Det var mycket modern tango när vi startade, vi hette ju först New tango orquesta, men allt eftersom vi släppte in fler influenser blev vi till sist tvungna att byta namn. Vi ville inte känna oss tvungna att hålla kvar i just tangon. Nu tycker jag att vi har en än mer egen stil.

Ett försök att ringa in New tide orquesta landar nära en fusion av Steve Reich och Astor Piazolla.

– Det är en fantastisk jämförelse du gör. Just Piazolla har betytt väldigt mycket för oss, han startade hela traditionen med modern tango och släppte in barockelement i sin musik. Vår ambition var väl att till viss del föra den traditionen vidare. Och de minimalistiska inslagen i vår musik tar allt mer plats, konstaterar Per Störby Jutbring.

Sedan starten 1996 har det blivit sju album, det senaste, Live in Rio, släpps nu i dagarna och innehåller låtmaterial från de två senaste studioskivorna inspelat live inför en entusiastisk brasiliansk publik.

– Det var en speciell kväll, allt föll på plats med konserten… eller kanske inte allt, det är lite ostämt här och där och det är lite dist ibland, men samtidigt är det just det som skapar själva känslan. Nerven fanns där och spelningen var signifikativ för oss, säger Per Störby Jutbring.

Att turnera och få åka runt i världen och spela är ett privilegium, säger Per Störby Jutbring. Mycket kul och bisarrt har hänt genom åren.

– Vi har en hel del bra historier. Som till exempel om den förvirrade tolken i rysk tv, eller de fulla konserthusen i Kina med en överentusiastisk publik, som tömdes så overkligt snabbt efter sista låten. Eller om den där fina lappen som låg i logen efter konserten i Istanbul där det stod ”if I die, please play in my funeral”. Eller om ångesten när 200 miljoner tv-tittare väntar och vi inte hittar kontrabasen, eller när bandoneonen försvann i en av Pekings 60 000 taxibilar, säger Per Störby Jutbring.

På de kommande releasespelningarna, i morgon i Göteborg och senare i maj i Stockholm, kommer New tide orquesta att blicka tillbaka och spela mest äldre material. Den nya skivan beskriver Per Störby Jutbring som något av ett bokslut. Med det nya studioalbumet, som kommer efter sommaren, utlovar ett delvis nytt sound.

– Musikaliskt vill vi försöka utmana oss själva lite mer och det som jag kan säga är att vi tar hjälp av elektroniska verktyg på den nya skivan, och de minimalistiska inslagen i vår musik kommer att ta nya steg framåt, säger Per Störby Jutbring, samtidigt som sonen är tillbaka i famnen.

På tal om föräldraskap och barn lovar Per att lägga lite av sin energi på den populära föräldrapod som han och hustrun Kitty utbring drev under 2014 och som fick läggas på is då livet som tvåbarnsföräldrar tog för mycket tid.

– Det var verkligen ett roligt projekt där vi hade många roliga gäster, så det vill vi fortsätta med, säger Per Störby Jutbring.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

De gör upp med könsmaktsordningen på catwalken

Vad kostar det människan att vara ”stark, fri, vacker och sexig”? Vi ställer tre frågor till Rebecca Alverfors, från Kurage vars föreställningen Runway run away pågår till på lördag.

Göteborgs Fria

Hon ger ut sin egen poesi

Louise Halvardsson gav ut sin diktsamling Hejdå tonårsångest - 35 dikter innan 35 på eget förlag. Nu har hon nominerats till Selmapriset.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu