Utställning som ändrar form
Tre frågor till Rita Nettelstad som presenterar verket From a car to a house to a boat på Skogen, tillsammans med Maria von Hausswolff och Cora Hillebrand .
Kan du berätta lite om ert verk som har premiär i kväll?
– Föreställningen bygger på tre texter som blandas med varandra genom ett konstruerat system som vi tillsammans har arbetat fram. Inför föreställningen har vi också arbetat med rörelser, röstträning, video och ljud, men också med hypnos. Under arbetsperioden kommer From a Car to a House to a Boat att ändra form. Med samma texter som utgångspunkt ändrar vi vårt system så att föreställningarna kommer alla att bli olika.
Ni vill utforska berättelsens betydelser, vad innebär det?
– Under arbetet har vi utforskat hur narrativ konstrueras och hur historieberättande ofta gör anspråk på sanning, bland annat genom att ta form som ett linjärt berättande där det ena leder till, och förklarar, det andra. I vår performance vill vi bryta med detta och istället se hur samma texter kan föreslå flera historier och olika narrativ.
Är detta er första gemensamma utställning?
– Ja, men vi har länge inspirerat varandra i våra olika konstnärskap. Jag blev inbjuden av Skogen och frågade då Cora och Maria om de var intresserade av ett samarbete.

