Kritik mot KI efter experiment på människor
Nu undersöker flera myndigheter Paolo Macchiarinis forskning och operationer vid KI. Han försökte skapa nya luftstrupar av plast och stamceller.
Nu får det medicinska universitetet Karolinska Institutet (KI) i Stockholm stark kritik för att de inte stoppade Paolo Macchiarinis arbete. Han är en läkare och forskare från Italien. Han forskade vid KI om hur man kan använda stamceller för att skapa nya organ. Han gjorde försök med att täcka luftstrupar av plast med stamceller.
Han hade opererat in de konstgjorda luftstruparna i flera personer. Han skrev i sina forsknings-rapporter att det gick bra och att alla mådde bra. Men bara två av de sju personerna han opererade lever fortfarande. En av dem är svårt sjuk och behöver ständig vård på sjukhus.
Flera personer på KI och Karolinska Sjukhuset misstänkte att Paolo Macchiarini inte var ärlig i sina rapporter. De anmälde honom. KI utredde om han hade fuskat. Men de frikände honom från anklagelserna.
Sedan granskade en dokumentärfilmare Paolo Macchiarinis arbete. Då blev saken uppmärksammad igen.
Nu undersöker myndigheterna bland annat om Paolo Macchiarini har opererat utan att ha ett särskilt tillstånd från etikprövningsnämnden, använt läkemedel utan tillstånd, och om han har ljugit för sina patienter. Han är också polisanmäld för vållande till annans död och kroppsskada.
Det är KI som bestämmer vem som ska få Nobel-priset i medicin. Nu är många kritiska mot ledningen på KI. De säger att KI har tillåtit Paolo Macchiarinis forskning för att den skulle ge KI status och berömmelse.
Flera personer i KI:s ledning har avgått efter skandalen. Bland annat KI:s rektor Anders Hamsten.
Ordlista
etikprövningsnämnden = en grupp som granskar all forskning på människor
fuska –r –de –t = här. ljuga
granska –r –de –t = undersöka noga
stamcell –en –er = ett slags cell som kan utvecklas till andra sorters celler
organ –et – = kroppsdelar som gör viktiga saker för att hålla kroppen vid liv, t ex hjärta, njurar, lever och lungor
täck/a –er –te –t = lägga något på eller över något annat
uppmärksamma/d –t –de = som många läser, ser och pratar om
vållande –t –n = när någon gör så att något händer

