• EU-migranter ska arbeta med att slå in julklappar i Gränby centrum.
Sesam

EU-migranter jobbar med att slå in julklappar

Stadsmissionen i Uppsala har startat ett samarbete med Gränby centrum. Det har lett till att EU-migranter under julen får arbeta med att slå in julklappar i köpcentret.

– Det känns jättebra att få jobba och tjäna pengar, säger EU-migranten Albano till Sveriges Radio.

Albano är i Sverige med sin fru. Han pantar burkar på dagarna medan hans fru sitter utanför en mataffär och tigger. Han har nu fått en utbildning i att slå in paket.

– Det viktiga är att alla blir nöjda, säger han och ler.

Ordlista

julklapp -en -ar = present man ger till någon under julen

panta -r -de -t panta burkar = lämna in tomma burkar i en affär och få pengar för det

Stadsmissionen = en förening som hjälper bland annat hemlösa och fattiga människor

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Fria.Nu