• Thomas Andersson, klubbordförande på IF Metall på Sandvik Coromant, står beredd att försvara de 80 anställda som varslats i Gimo.
  • Sandvik Coromant sedd från väg 288.
Östhammars Nyheter

Varsel i stället för sänkt arbetstid

GIMO Sämre konjunktur och ökad storskalighet inom verkstadsindustrin har lett fram till Sandvik Coromants beslut att varsla 80 anställda på anläggningen i Gimo om uppsägning.

Thomas Andersson träffade ledningen för Sandvik Coromant i måndags men beskeden var få.

– Det är en anpassning till ett vikande marknadsläge. Vi behöver ta ut kostnader strukturellt ur vårt fabrikssystem, uppger Klas Forsström, vd i Sandvik Coromant, för tidningen Arbetarbladet.

Företagsledningen och fackklubben har delade meningar om hur krisen ska hanteras. Totalt varslar Sandvik Coromant 80 tjänster i Gimo, 55 i Sandviken och 15 i Västberga.

– Vi i Gimo är världens största fabrik på hårdmetalltillverkning, vi gör skär som ska skära i stål. Vi har inte fått någon förklaring till varför vi måste skära ner i personalstyrka i stället för att behålla kompetens, säger Thomas Andersson.

Thomas Andersson anser att den tidsbank som företag och fackförbund gemensamt skapade när det var kris 2008-2009 borde användas nu med. Då räddades 350 arbetstillfällen genom att anställda gick ner i arbetstid och lön under en period.

Av någon anledning vill företagsledningen inte göra om samma manöver nu.

– Vi har lite olika syn på saken, konstaterar Thomas Andersson.

I måndags träffade Thomas Andersson Klas Forsström i Sandviken men tycker inte att den informationen han fick gav svar på varför ledningen vill skära ner nu när krisen ser ut att vara betydligt mindre än den var 2009.

Nästa vecka inleds MBL-förhandlingar mellan arbetsgivare och fackförbund. Till dess gäller det för de fackliga att vässa argumenten för att kunna nå framgång i förhandlingen.

– Vissa tror att det kan innebära en viss naturlig avgång, det vill säga att personer går i pension i stället för att bli uppsagda.

– Om det vore så finns det ännu mindre skäl att inte använda sig av tidsbanken, menar Thomas Andersson.

Finns även en del spekulationer och funderingar över om det är Sandvikkoncernens nya ledning som håller på och styr upp organisationen för att kunna möta kommande konkurrens från omvärlden eller rent av teknikskifte. Sandvik Coromant är enbart en pusselbit i hela Sandvik som helhet även om just Coromant fortfarande är världsledande inom sin nisch.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Fria.Nu