• Finansminister Magdalena Andersson går med regeringens förslag till budget till riksdagen.
Sesam

Mer pengar till skola, bostäder och vård

I måndags presenterade regeringen sitt förslag till en budget för 2016. De berättade då vad regeringen planerar att satsa pengar på under nästa år. Det är bland annat skola, bostäder och klimat som får mer pengar än förut. Senare i höst ska riksdagen rösta ja eller nej till regeringens förslag.

Under 2016 vill regeringen satsa mer pengar på jobb, bostäder, utbildning och klimatet. Det berättade politikerna i regeringen i måndags. Stödet till bostäder ökar med 5,5 miljarder kronor nästa år, enligt regeringens förslag. Pengarna ska bland annat gå till små hyresrätter, som är bra för klimatet. Kommuner ska kunna få extra pengar om de har mark klar att bygga bostäder på. Regeringen vill också lägga pengar på att rusta upp flera bostads-områden.

Regeringen vill ge mer pengar till utbildning och skolor. De ska bland annat gå till högre löner för lärare och utbildning för de som arbetar som lärare. På så sätt vill regeringen att skolorna ska bli bättre. Pengarna ska också gå till stöd till kommuner för asylsökande barn som går i skolan. Även folkhögskolor, Komvux och yrkes-skolor ska få mer pengar. Regeringen vill också satsa pengar på sjukvården. De planerar bland annat att tandvården ska bli gratis för unga upp till 23 år från och med år 2018. De vill ge mer pengar till ungdomsmottagningarna, som arbetar med unga som mår psykiskt dåligt. De vill också att mammografi ska bli gratis i alla landsting.

Förändringarna ska bland annat betalas med höjda skatter. De som tjänar över 50 000 kronor i månaden ska få betala mer pengar i skatt. De som tjänar mest pengar kan få betala 2 000 kronor mer i skatt i månaden. Det blir också en höjd skatt på bensin och diesel. Även rotavdraget sänks, enligt regeringens förslag.

Ordlista

förslag -et - = en idé om vad man ska göra

hyresrätt -en -er = lägenhet som man hyr

mammografi -n = en undersökning för att se om en kvinna har början till bröstcancer

rotavdrag -et - = ett avdrag på skatten som gör att man kan få köpa vissa tjänster billigare. Det är tjänster som t ex reparationer i lägenhet eller hus

rusta-r -de -t rusta upp = reparera och förbättra något

ungdomsmottagning -en -ar = en vårdmottagning för ungdomar, som finns i många landsting

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Fria.Nu