• Svenskarna vill ha jordgubbar till midsommar. Men i år kan många bli utan.
Sesam

Brist på jordgubbar på midsommarafton

Efter att svenskarna har dansat runt midsommar-stången vill de äta jord-gubbar. Men i år kommer det att vara brist på jordgubbar på midsommarafton.

Anders Hagberg är ordförande för den delen av LRF som arbetar för bär-odlare.

– Det är en katastrof för svenska folket och för jordgubbs-odlarna. Odlarna har gjort vad de kan, säger han till SVT.

Midsommar kommer tidigt i år. Samtidigt har våren varit kall. Därför hinner jordgubbarna inte mogna till midsommar.

Men lite jordgubbar kommer det att finnas i affärerna. Den som vill ha dem får vara tidigt i affären för att hinna köpa, säger Anders Hagberg.

Ordlista

brist -en det är brist på jordgubbar = det finns för lite jordgubbar

LRF = organisation för bönder

mogna -r -de -t = jorgubbarna hinner inte mogna = jordgubbarna hinner inte bli röda och goda

odla -ren -re = personer som odlar jordgubbar och säljer

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Fria.Nu