• Nu är det ankor och pudlar som tar fokus från slutförvarsfrågan. ÖN hoppas kunna göra en mer matig nyhetsuppföljning i "kärnfrågan" i nästa nummer.
Östhammars Nyheter

SKB om granskningen: ”Känns smått surrealistisk”

FORSMARK – För oss som har följt förvarsprocessen på nära håll var mervärdesavtalet en nyhet 2009, det känns smått surrealistiskt det som händer, säger Jimmy Larsson-Hagberg.

Även om den totala belastningen på pressavdelningen är betydligt mer omfattande sedan en stund, är ingen enligt Jimmy Larsson-Hagberg speciellt skärrad på SKB. De följer enligt honom rapporteringen och ställer sig vanligtvis positiva till skriverier, då det menar han ger SKB möjlighet att berätta om företaget och svara på frågor.

– Tittar man på rapporteringen i sak så är den jobbigaste rubriken hittills den med bjudresan, men en rätt udda upplevelse att klä skott för något vi inte är ansvariga för. Både Ekot och TT fick ju backa på sin rapportering, säger han.

Bakgrunden är bland annat att samtidigt med att P4 Uppland inledde sin granskning av industrin gjorde Folkkampanjen mot Kärnkraft-Kärnvapen en polisanmälan. 4 juni anmäler de Östhammars kommun för att ha tagit emot mutor och SKB och Vattenfall för bestickning. Folkkampanjen skriver i sin anmälan att ”Mervärdesavtalet mellan kärnkraftsindustrin och Oskarshamns och Östhammars kommuner kan ge kommunerna upp till 2 miljarder kronor om de medverkar till en långsiktig placering av det svenska kärnkraftsavfallet.” Pengar från detta avtal används för att betala större delen av näringslivschef Ulf Anderssons lön.

Folkkampanjen vill utreda om detta förfarande är förenligt med svensk lagstiftning eftersom de menar att Ulf Andersson som ”tjänsteman en central roll i kommunens användning av övriga kärnkraftspengar och beslut om förvarets lokalisering”. Kommunen har i flera uttalanden avvisat kritiken och menar att slutförvarsorganisationen och den enhet som hanterar mervärdesavtalet är skilda verksamheter. De pengar, 1,5 miljoner. de årligen får under sammanlagt tio år med början 2010 av SKB genom mervärdesavtalet är enligt Jimmy Larsson-Hagberg vikta för att ”upprätta en kompetent organisation som ska administrera avtalet”.

– Men vi är inte inne och petar i hur de använder pengarna, det finns tydliga direktiv i avtalet vad de får användas för. Några bjudresor har vi till exempel inte fått information om, vi får en årlig rapport om hur pengarna används, säger Jimmy Larsson-Hagberg.

Ett uttalande som även stöds av kommunen som publicerat ett förtydligande på sin hemsida: ”Östhammars kommun har skilt på verksamheten som handhar mervärdesavtalet och den som handhar slutförvaret. Det finns ingen koppling mellan tjänstemannen och slutförvarsfrågan.”

P4 Uppland har även antytt att näringslivschefen gör sig skyldig till jäv. Kommunen skriver: ”För att jäv ska uppstå måste det finnas en beroendesituation vilket inte existerar här. Tjänstemannen i fråga får sin lön från kommunen och skulle ha samma lön även om mervärdesavtalet inte fanns.”

Vad får polisanmälan för konsekvenser för SKB?

– Ur vårt perspektiv kände vi inte till resan tillexempel, vi har inte varit en aktiv del i hur kommunen valt att använda sina pengar. Direktiven är tydliga kring avtalet vad pengarna får användas till, upprepar Jimmy Larsson-Hagberg.

Faller det då på kommunen då att svara för hur de disponerar de medel ni ställt till deras förfogande?

– Hur kommunen har konterat utläggen? Ja, riktigt så har ju inte medias bild varit tidigare, säger Jimmy Larsson-Hagberg.

Kommunledningen har haft bråda dagar. På hemsidan står angående ”bjudresorna” till bland annat Cannes, Frankrike, och Villa Anna i Uppsala: ”Båda dessa konferenser beslutades om av kommunen och betalades av kommunen”

Enligt P4 Uppland har riksenheten för korruption börjat titta på de två polisanmälningar som inkommit, även en privatperson hemmahörandes i kommunen har gjort en anmälan.

Kommunalrådet Jacob Spangenberg (C) kommenterar:

– Östhammars kommun och undertecknad tar allvarligt på detta. Vi har fått ett formellt brev av ansvarig åklagare och vi kommer tillhandahålla alla handlingar han begär, vi är fullständigt tillmötesgående där. De är för övrigt offentliga allihop och finns på vår hemsida, säger han.

Hur var det nu med den där franska ankan?

– Jag utgår från att den fastighetsmässa det handlar om är relevent och en korrekt prioritering gjord av Ulf Andersson och vår kommunchef Peter Nyberg. Mässan är en viktig del i ett samarbete som vi är med i som kallas Stockholm Business Alliance.

Med facit i hand efter alla skriverier och synpunkter, bör kommunen omdisponera hur de använder sina mervärdespengar?

– Nej, säger Jacob Spangenberg.

Peter Nyberg, finns det inte bättre sätt att sätta sprätt på skattepengar än att lägga dem på extremt och onödigt dyr representation hemma och utomlands?

– Så här i efterhand så hade vi kanske kunnat avstå mässan. Ställs vi inför ett framtida erbjudande om deltagande, kan vi nog ta ett annat beslut. Vad gäller Villa Anna och valet av plats för övernattning så gjordes en upphandling i samband med detta, jag kan inte siffrorna men kanske det skiljde på ett par-trehundrakronor per person. Men visst, absolut, kan vi bli mer kostnadsmedvetna och kostnadseffektiva och betydligt mer noga vid upphandlingarna, säger Peter Nyberg.

Fakta: 

Stockholm Business Alliance är ett partnerskap mellan 53 kommuner där fokus ligger på att attrahera utländska investeringar till regionen, att internationellt marknadsföra regionens styrkor samt att öka servicen mot de lokala företagen vid den kommunala myndighetsutövningen. Samarbetet startade 2006 och bygger på ett femårigt avtal, för närvarande år 2011 – 2015.

Källa: foretag.stockholm.se

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Fria.Nu