• Nytt för årets Textival är författaruppläsnigar, berättar Magnus Bernvik, som är med och arrangerar helgens litteraturfestival.
Göteborgs Fria

Dags för intim litteraturfestival

Textival är tillbaka med ny festival. ”Det blir en spännande blandning av allehanda vändningar och infallsvinklar på litteratur och text”, säger projektledaren Magnus Bernvik.

I dag öppnar Textival portarna till sin årliga litteraturfestival, som huserar i Frilagrets och Litteraturhusets lokaler. På programmet står samtal och seminarier om litteratur där man utifrån olika perspektiv undersöker och diskuterar årets tema, som är lager i litteraturen.

Magnus Bernvik, projektledare, beskriver temat som att olika lager hela tiden läggs på litteraturen. När författarens penna möter pappret läggs det första lagret och ytterligare ett tillkommer i mötet med läsaren.

– Sedan läggs det på fler hela tiden. Det görs omskrivningar och omtolkningar och historien och tiden lägger sina lager. Sidorna blir gamla och får en annan doft. Lagren påverkar hur vi läser och tolkar litteraturen, säger Magnus Bernvik och tillägger:

– Och vi är på plats i Lagerhuset också, så det kändes helt naturligt.

Textivals egen Bokmässa kommer tillbaka till årets festival efter några års frånvaro. Under lördagen kommer ungefär 35 aktörer med olika kopplingar till litteratur att vara på plats på Frilagret.

– Mässan är en naturlig mötesplats.

För många som deltar handlar det om att nå ut med tankar och idéer och inte bara att sälja böcker. Det brukar bli ett härligt flöde och energi när mässan och seminarieprogrammet pågår samtidigt, säger Magnus Bernvik.

Något annat som är nytt för i år är att Textival satsar mer på renodlade författar- och textuppläsningar.

– Det är ju ett mer traditionellt koncept, men samtidigt har vi också kvar den vildvuxna kreativiteten. Uppläsningar är något som många gillar, säger Magnus Bernvik.

Textival Litteraturfestival startade som ett alternativ till Bok- och Biblioteksmässan. Det som driver föreningen Textival är en experimentlusta och att exponera litteratur som inte annars lyfts upp, berättar Magnus Bernvik.

– Vi vill utmana och utforska, samtidigt som vi också vill vara inbjudande. Vi ger en bredd som kanske kan göra att folk kommer i kontakt med nya former av litteratur som de annars inte skulle höra talas om, säger han.

För att få besökare utifrån arrangeras en alternativ charterresa från Stockholm till Göteborg och litteraturfestivalen. Själva bussen kommer sedan att stå utanför Lagerhuset under helgen. Festivalens besökare kan både ta del av programpunkter i denna och besöka bussbiblioteket.

Under årets Litteraturfestival satsar man extra mycket på Barnens Textival, där de yngre besökarna kan närma sig litteraturen genom lek och skapande. Och även barnens eget program behandlar temat Lager i Litteraturen.

– I år bygger det mycket på interaktivitet, till exempel att barnen får teckna tillsammans och på så sätt lägga nya lager till Emelie Östergrens bilderböcker och bygga böcker av olika lager silkespapper med Erika Hedman, säger Magnus Bernvik.

Från arrangörshåll hoppas man på omkring femhundra besökare till festivalen och man tar inget inträde.

– Textival är också ett ganska litet, intimt forum, man kommer nära varandra, säger Magnus Bernvik.

Fakta: 

Textival

Vad: LitteraturfestivalNär: 27–28 mars

Var: Frilagret och Litteraturhuset.

Invigning: I kväll kl. 17.30.

Övrigt: Bokmässan och Barnens Textival anordnas i morgon, lördag.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hallå där...

...Eva Bonde, en av grundarna till Historiskan, en ny tidskrift om kvinnohistoria. I veckan är det smygläsning av första numret både i Malmö och på Skarhults slott.

Skånes Fria

© 2025 Fria.Nu