Hur länge sparas uppgifter i brottsregistret?
Hur länge sparas uppgifter i brotts-registret hos polisen?
Svar: Det är olika. Det beror på vilket straff man har fått. Det beror också på hur gammal man var när man begick brottet. Har man fått straffet böter så finns brottet kvar i registret i fem år. Man kan till exempel straffas med böter om man har tagit någonting.
Man kan också få böter om man har kört bil för fort.
Om man har suttit i fängelse finns brottet kvar längre i registret. Det finns kvar i 10 år, från den dag man lämnar fängelset. Det är samma sak om man fått straffet fot-boja, sluten ungdomsvård eller rättspsykiatrisk vård.
Om man fått straffet villkorlig dom eller ungdomstjänst så finns brottet kvar i 10 år efter att man fått sin dom. Men det är andra regler om man var under 18 år när man begick brottet. I så fall finns brottet bara kvar i registret i fem år.
Ibland kan brott finnas kvar i registret även efter att det gått 5 eller 10 år. Så blir det om man begår ett nytt brott innan det gamla brottet plockas bort ur registret.
Om man gör det följer det gamla brottet med. Så ett brott kan som längst finnas kvar 20 år i registret.
Men det finns undantag. Om det senaste brottet är böter så blir det inte så. Då följer inte det tidigare brottet med.
Olika typer av straff
Fotboja: En del kan få fotboja som straff istället för fängelse. Då får man bo i sitt eget hem. Men man får bara gå hemifrån för att göra saker som frivården har godkänt, till exempel arbeta. Resten av tiden måste man vara hemma. Man kan säga att man sitter i fängelse i sitt eget hem. Man måste också ha ett plast-band runt foten. Bandet kallas för fotboja. Fotbojan gör att polisen får reda på om man försöker lämna hemmet.
Rättspsykiatrisk vård: ett straff man får om man begått ett brott när man har varit psykiskt sjuk.
Sluten ungdomsvård: ett slags fängelse för unga människor som har begått allvarliga brott.
Ungdomstjänst: ett straff som man kan få om man är mellan 15 och 21 år. Straffet innebär att man arbetar utan lön på kvällar och helger.
Villkorlig dom: ett straff som man får tillsammans med ett annat straff, till exempel böter eller samhällstjänst. Villkorlig dom betyder att man kunde ha fått fängelse. Men om man inte begår brott under två år, efter att man fått domen, så slipper man det.
Ordlista
brott -et - = något man inte får göra enligt lagen
brottsregist/er -ret - = papper som polisen har där det står om man blivit dömd för ett brott
bot, boten, böter = när man måste betala för att man har gjort något olagligt
senaste = som just har varit
sjuk -t -a = som inte mår bra eller som har en sjukdom
psykiskt sjuk här: när man till exempel har psykos, en allvarlig sjukdom som kan göra att man hör röster i huvudet
straff -et - = något som man kan tvingas till om man har begått ett brott, till exempel fängelse eller böter

