Saudiarabien stoppade Wallströms tal
Sveriges utrikesminister var inbjuden till Arabförbundets möte i Kairo. Men Saudiarabien stoppade henne från att hålla tal på mötet.
Sveriges utrikesminister Margot Wallström var inbjuden till Arabförbundets möte i Kairo i Egypten. Hon var inbjuden dit eftersom Sverige erkände Palestina som en självständig stat förra året. Margot Wallström skulle hålla ett tal på mötet, men det fick hon aldrig göra. Saudiarabien stoppade hennes tal. De stoppade henne från att hålla talet en kort stund innan hon skulle börja prata.
Saudiarabien har ännu inte sagt varför de stoppade talet. Margot Wallströms skulle bland annat säga att det måste finnas mer respekt för mänskliga rättigheter i Mellanöstern. Men hon hade inte tänkt prata om just Saudiarabien. Den svenska regeringen tror att Saudiarabien stoppade talet på grund av Margot Wallströms kritik mot Saudiarabien tidigare i år. Wallström sa då till Saudiarabiens att de måste stoppa piskstraffen mot bloggaren Raif Badawi. Badawi har blivit dömd till fängelse och till att bli piskad, bland annat för att ha varit kritisk mot islam.
Annons
I Sverige är det också just nu stora diskussioner om Sverige ska fortsätta sälja vapen till Saudiarabien. Det har Sverige gjort i flera år, men nu vill flera personer i regeringen stoppa försäljningen. Orsaken till det är att det finns för lite respekt för mänskliga rättigheter i Saudiarabien. Sveriges regering måste bestämma om Sverige ska sluta sälja vapen till Saudiarabien senast den 15 maj i år.
Ordlista
Arabförbundet = en organisation för samarbete mellan arabiska länder
håll/a -er -it hålla tal = prata inför en publik

