Miljoner i frihetsmarsch
Folk i hela världen protesterar mot våld och terror och visar sitt stöd för friheten. En stor manifestation i Paris samlade mer än en miljon människor.
I söndags var det manifestationer i många länder mot våld och terror, för frihet och för Charlie Hebdo. I Frankrike var nästan fyra miljoner med på manifestationerna, varav mer än en miljon i Paris. Den stora frihets-marschen började på Place de la République.
Först gick de överlevande och de anhöriga till dem som dog i attentaten. Sedan gick 50 stats-chefer och andra politiker, bland annat Frankrikes president Francois Hollande. Många hade kommit från andra länder för att vara med, till exempel Sveriges statsminister Stefan Löfven. Flaggor från hela världen vajade i luften.
Många hade plakat med texten ”Je suis Charlie Hebdo” – Jag är Charlie Hebdo. En del hade plakat eller hattar som liknade pennor. De ville visa att man måste få skriva eller rita vad man vill utan att bli dödad.
Först var folk allvarliga. Sedan började fler och fler förstå hur många som hade kommit. Då började de le, berättar Sveriges Radio. Polisen fick applåder för att de hade hittat terroristerna och stormat tryckeriet och butiken.
Det finns en del som skyller attentaten på islam. Det har varit attacker mot moskéer i Frankrike och andra länder och många tidningar får hatiska mejl.
Många muslimer som var med på manifestationen ville visa att islam inte står för terror. Till exempel några unga tjejer i sjal som hade ett plakat där det stod ”Vi är muslimer, inte terrorister”.
Ordlista
applåd -en -er polisen får applåder = människor klappar i händerna (applåderar) för att visa att polisen har gjort något bra
attentat -et - = en attack för att skada eller döda människor
skyll/a -er -de -t de skyller attentaten på islam = de säger att attentaten beror på islam
vaja -r -de -t flaggan vajar = flaggan rör sig i luften

