Flera tusen dödade i Aleppo
Aleppo är en av Syriens största städer. Nu har många flytt därifrån. Regimens har släppt många bomber över staden de senaste månaderna. Aktivister från Aleppo har nu startat kampanjen #SaveAleppo.
De senaste månaderna har regimen släppt många oljefatsbomber över Aleppo. Det är tunnor som är packade med sprängmedel. Regimens helikoptrar släpper bland annat ner dem över stadsdelar som rebeller har makt över. I dag har rebeller makt över flera delar av Aleppo. De senaste månaderna har flera tusen personer dött i bombingarna. Nästan alla är civila. Det säger läkare i Aleppo.
– Det är en katastrof. Förut fanns det över 200 läkare i de delar av Aleppo som rebellerna kontrollerar. Nu finns det bara 36 läkare kvar, säger läkaren Ammar Zakaria till Sveriges Radio.
Sjukhus blir attackerade
Ammar Zakaria arbetar i Aleppo. Han berättar att regimen attackerar både sjukhus och läkare. Han säger att tre sjukhus har blivit attackerade de senaste dagarna. Han berättar för Sveriges Radio att han förut arbetade på regimens militärsjukhus. Men han slutade efter att han såg hur säkerhetstjänsten torterade en 13-årig pojke till döds. Pojken hade demonstrerat mot regimen.
Kampanjen #SaveAleppo
Aktivister i Aleppo som är emot regimen har nu startat en kampanj. De vill att andra länder ska veta och skriva om vad som händer i Aleppo. Deras kampanj heter #SaveAleppo. Det betyder ”rädda Aleppo”. Det är bland annat en sida på internet. Där skriver de om det som händer i Aleppo, och lägger ut bilder från den förstörda staden. Och på människor som har blivit dödade och skadade av bomberna. Deras mål är att stoppa regimen från att bomba staden och döda fler människor, säger aktivisten Firas till Nyhetstidningen. På sidan har de även lagt ut information som visar hur många bomber som regimen har släppt över staden. Mellan 8 februari och 14 februari var det 215 bomber, skriver de. De har även skrivit i vilka delar av staden som bomber har slagit ner.
FN kritiskt mot båda sidor
FN är kritiskt mot både regimen och rebellerna i Aleppo. FN säger att båda sidorna har hindrat hjälp från andra länder från att komma in i staden. Man är också orolig för att både regimen och rebeller tar kontroll över områden där det bor många människor. Det leder till att det blir svårt för människor att komma därifrån, eller att komma in dit.
Kriget i Syrien
Det har nu varit krig i Syrien i över tre år.
Enligt FN behöver 3,5 miljoner syrier akut hjälp.
En miljon av dem finns i staden Aleppo.
I både Aleppo och andra städer blockerar både regimen och grupper av rebeller vägar och områden. De hindrar på så sätt FN och andra grupper från att komma in i städerna med mat och annan hjälp.
Källa: FN
Ordlista
aktivist här: person som kämpar mot regimen (men utan att strida). En aktivist informerar till exempel andra länder om vad som händer i Syrien.
civil här: person som inte är militär eller stridande
kampanj här: när man skickar mycket information till media, för att de ska berätta om en viss fråga
rebeller här: de olika grupper som strider mot regimen i Syrien
regim = den grupp som styr ett land
säkerhetstjänst här: personer som arbetar för regimen med att till exempel ta reda på vilka som är emot regimen

