Ungdomar kämpar för att få en fritidsgård
Mellan 40 och 50 ungdomar gick till kommunhuset i Botkyrka, söder om Stockholm. De tog med sig basketbollar, pingisracketar och musik. De ville visa politikerna att de vill ha en fritidsgård.
Ungdomarna är mellan 12 och 17 år. De gick in kommunhuset tillsammans. De hade med sig saker som pingisracketar, basketbollar och musik. Ungdomarna är trötta på att de inte får en fritidsgård. Politikerna har länge pratat om att en fritidsgård ska byggas. De har planerat för det i åtta år.
Ungdomarna ville skapa en stämning av fritidsgård i kommunhuset. De ville också läsa upp ett tal för kommunens ordförande. Ordföranden heter Katarina Berggren. Hon är socialdemokrat. Katarina Berggren träffade aldrig ungdomarna. Hon satt i ett möte. Hon tyckte att tre ungdomar kunde komma till rummet där hon satt. Det tyckte inte ungdomarna.
– Vi ville att alla skulle vara med, säger Emina Ribac till tidningen Metro.
Efter en och en halv timme kom polisen till kommunhuset. Det kom många poliser. Polisen trodde att ungdomarna kanske skulle behöva bäras ut. Men så blev det inte. Ungdomarna gick ut själva. Allt gick lugnt till. Kommunens ordförande säger att en fritidsgård kommer att byggas. Det har politikerna bestämt. Men lokalerna måste renoveras. Fritidsgården kommer att öppna år 2015.
– Jag förstår att ungdomarna önskar att den skulle vara klar tidigare, säger Katarina Berggren till tidningen Metro.
Ordlista
kommunhus = hus där bland annat kommunens politiker arbetar
renoveras = när till exempel ett gammalt hus lagas och görs i ordning

