År 2100 kanske man inte kan leva på stora delar av jorden
I framtiden kan det bli omöjligt att leva på stora delar av jorden, säger FN:s forskar-panel IPCC. Det beror på att klimatet förändras. Vi kan hejda uppvärmningen. Men frågan är om politikerna vill, säger geografi-forskaren Lennart Olsson.
Vi människor håller på att ändra jordens klimat. Vi ändrar klimatet genom att släppa ut gaser som gör att mer värme stannar kvar på jorden. Gaserna bildas till exempel vid förbränning av bensin, olja och kol.
Tidigare visste man inte så mycket om det här. Forskarna var osäkra på hur klimatet förändrades och vad det berodde på. Nu vet vi mer. Men det tar tid för oss att ändra vårt sätt att leva. Vi fortsätter ungefär som vanligt.
Ett par tusen klimat-forskare arbetar för FN. De tittar på studier som andra forskare har gjort om klimatet. De jämför och bedömer resultaten och skriver rapporter om hur det går med klimat-förändringarna. Förra gången det kom en rapport var år 2007. Men i måndags kom en ny rapport från IPCC. Det är den största rapport som de har skrivit.
Rapporten visar att effekten av det varmare klimatet är tydlig nu. Glaciärer smälter, träd dör, olika djur-arter lever på andra ställen än de brukar. Klimatförändringarna märks också i jordbruket.
På en del ställen går jordbruket bättre när det blir varmare. Men på de flesta ställen går det sämre. Det blir torrare och varmare. Det blir fler översvämningar och det blir brist på rent vatten. Sjukdomar sprider sig.
I haven dör koraller. Och eftersom haven blir varmare, blir det svårare för korallerna att komma tillbaka sedan. Korallerna är viktiga för livet i havet och det är farligt när de dör.
Forskarna skriver också om hur det kan bli i framtiden. I bästa fall blir det inte så mycket varmare. Medel-temperaturen kanske bara stiger två grader fram till slutet av seklet. Då blir det värre än nu, men inte så mycket värre. Men om den stiger fyra grader blir det riktigt illa. Då kommer människor inte att kunna leva på stora delar av jorden. Översvämningar och storm-floder kommer att drabba människor som bor nära havet.
För att undvika det måste vi ändra oss nu genast. Det säger Lennart Olsson som forskar i geografi vid Lunds universitet. Han har varit med och skrivit rapporten. Lennart Olsson säger att han är säker på att det går att begränsa utsläppen så att det bara blir två grader varmare. Men han tror inte att politikerna kommer att fatta de beslut som behövs för det.
– Det verkar som om vi är på väg mot fyra grader. Vi släpper ut mer gaser än tidigare. Och det är väldigt bråttom. Vi har högst fyra eller fem år på oss att vända utvecklingen, säger Lennart Olsson till Dagens Nyheter.
Ordlista
bedöm/a -er -de -t de bedömer forskarnas studier = de tittar på forskarnas studier och undersöker vad de säger och hur bra de är
begränsa -r -de -t vi begränsar utsläppen = vi ser till att det blir mindre utsläpp
bero -r -dde -tt klimatförändringarna beror på oss människor = det är vi människor som ändrar klimatet
effekt -en -er effekten av klimatförändringarna = det som klimatförändringarna gör
förbränning -en förbränning av olja = när man bränner olja
jordbruk -et = odling och uppfödning av djur, till exempel
klimat -et - klimatet blir varmare = det blir varmare på jorden under lång tid
korall -en -er = en sorts djur som lever i havet och sitter fast i botten
sek/el -let -er slutet av seklet = år 2099
stormflod -en -er = mycket vatten som kommer in på land när det stormar



