Ny damm torkar ut Victoriasjön
I Uganda ska man bygga en stor damm för att få energi. Uganda ska låna 360 miljoner US-dollar av Världsbanken för att bygga dammen. Men kritiker säger att dammen kommer att skada både människorna och naturen.
Normbrytande nyheter
I Uganda ska man bygga en stor damm för att få energi. Uganda ska låna 360 miljoner US-dollar av Världsbanken för att bygga dammen. Men kritiker säger att dammen kommer att skada både människorna och naturen.
Världsbanken kommer att stödja bygget av Bujagali-dammen i Uganda med 360 miljoner USdollar i lån och investeringsgarantier. Miljö- och människorättsaktivister som tidigare varnat för dammbyggets negativa konsekvenser är mycket kritiska till beslutet.
Chefer från det peruanska företaget Perupetro har varit i Houston i USA. De skulle sälja oljekoncessioner och erbjuda amerikanska företag att satsa pengar på att utvinna olja i den peruanska delen av Amazonas. Myndigheterna i Peru hoppas att de ska tjäna pengar på olja, så att de kan dra upp landet ur fattigdom. Intresset från andra länder är stort, eftersom många länder behöver mer och mer energi.
Aktivister varnar utländska investerare för ett erbjudande från den peruanska staten om möjligheten att utvinna olja i Amazonas. De påpekar att projektet saknar stöd hos lokalbefolkningen och hävdar att det strider mot internationella lagar som skyddar ursprungsbefolkningar.
Global Witness, GW, har skrivit en ny rapport om Kongo-Kinshasa. De skriver att den nya regeringen bör få hjälp av andra länder. Regeringen bör få hjälp med att få bättre kontroll över gruvorna med diamanter.
Det internationella samfundet bör hjälpa den nya regeringen i Kongo-Kinshasa att stärka kontrollen över diamantgruvorna och handeln med de ädla stenarna, skriver organisationen Global Wittness, GW, i en ny rapport.
IMF och Världsbanken hade vårmöte. De bestämde inte mycket som var bra för u-länderna. Men de rika länderna lyckades skapa en agenda som var bra för dem. De flesta personer i styrelsen för IMF och Världsbanken kommer ju från de rika länderna.
Världsbanken har nya regler för företag som lånar pengar av dem. Världsbanken säger att de nya reglerna ställer högre krav. Företagen måste tänka på människorna och miljön där de arbetar. Men flera organisationer säger att de nya reglerna ställer för låga krav.
Organisationer i Mellanöstern anklagar FN:s flyktingorgan UNHCR för att ha samarbetat med egyptisk polis inför det brutala tillslag mot sudanesiska flyktingar som genomfördes i Kairo förra fredagen. Minst 25 flyktingar dödades i samband med aktionen.
Nomineringen av USA:s vice försvarsminister Paul Wolfowitz till ny världsbankschef möttes med bestörtning i många organisationer och institut som arbetar med utvecklingsfrågor. Wolfowitz är en av Irakkrigets arkitekter och många organisationer anklagar honom för militarism och bristande erfarenhet av utvecklingsarbete.
© 2026 Fria.Nu