Fria Tidningen

"Agenda vill visa olika perspektiv"

Handlar förortsupploppen verkligen om integration? Micke Pettersson, projektledare för SVT:s Agenda, förklarar varför redaktionen ansåg att integrationsminister Erik Ullenhag skulle debattera frågan.

Varför var det integrationsminister Erik Ullenhag (FP) som var inbjuden att debattera med Ylva Johansson (S), arbetsmarknadspolitisk talesperson, och inte arbetsmarknadsminister Hillevi Engström?

– Vi ville lyfta två olika perspektiv på upploppen, segregation eller integration. Socialdemokraterna har ju släppt tanken på att ha en integrationsminister vid en valvinst medan alliansen har kvar integrationsministerposten. Vi ville ha med honom och det var vi som bjöd in honom, helt enkelt.

Debatten handlade ju inte om Socialdemokraternas syn på integration utan om upploppen.

– Under hela veckan hade alla talat om polisinsatser och våld. Vi försökte lyfta det lite mer långsiktigt.

Men kan inte en debatt som denna, där ni bjuder in integrationsministern, bidra till att folk ser bränderna som ett etniskt problem?

– Nej, inte om man ser det i sitt sammanhang. Om du såg hela Agenda så pratade ju Tapio Salonen i fem-sex minuter om klassperspektivet. Det la en grund till debatten och det perspektiv du efterlyser kom även fram genom Ylva Johansson. Vår utgångspunkt var att här finns två olika politiska synsätt på problemet, hur man ska hantera segregation och utanförskap, den skillnaden ville vi redovisa för tittarna.

Kan du förstå synpunkten att det kan bidra till ökade spänningar, att ni är med och pekar ut upploppen som ett integrationsproblem?

– Förstå, nja… Jag tycker att man ska se det i sitt sammanhang. Det blir orättvist att lyfta ut bara debatten, Tapio Salonen var ju med innan.

Och om man missade Tapio Salonen och kom in i programmet senare?

– Så kan det i och för sig alltid vara. Men synen på att det inte är ett integrationsproblem fanns väl representerad i debatten genom Ylva Johansson.

Har ni fått några reaktioner från andra?

– Inga förutom Ulf Bjereld som twittrade i går, han var inne på samma linje som du och jag svarade honom hur vi resonerar som jag har svarat dig. Det är bra att det blir reaktioner och det finns alltid förbättringspotential, men i det här fallet tycker jag att vi hade ett journalistiskt upplägg som var genomtänkt i den här frågeställningen.

Fakta: 

<h2>Se <a href="http://www.svt.se/agenda/se-program/26-5-21-15">söndagens Agenda här</a>.</h2>

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Nu skrivs 80-talets ockupanthistoria

Boken Vårt 80-tal dokumenterar husockupationer och vänsteraktivism. "Nu skriver vi vår egen historia", säger Mandra Wabäck, redaktör.

Stockholms Fria

Proggen befriade teatern

Fria Proteatern demokratiserade teatern, fick arbetarna till de fina salongerna och åskådliggjorde konflikten mellan arbete och kapital, skriver Kristian Borg.

Stockholms Fria

Podden som skapar ett vi

Från en källare på krogen Paradiso vid Mariatorget gör Mahan Mova, Arjan Shoeybi och Victor De Almeida podden Ni e med oss, om urban kultur och framgång.

Stockholms Fria

© 2025 Fria.Nu