Fria Tidningen

Kräver att tolkar får asyl

Det är häpnadsväckande att tolkar som har tjänat den svenska armén i Afghanistan får vända sig till flyktingsmugglare, anser den pakistanska författaren och Afghanistankännaren Ahmed Rashid. Eftersom tolkarna tillhör den etniska gruppen hazarer som är shiamuslimer är de utsatta för extra risker.

– De är särskilt illa sedda av talibanerna som är pashtuner och sunnimuslimer, berättar Ahmed Rashid för SVT:s Agenda.

Bakgrunden är att överbefälhavaren Sverker Göransson förra veckan krävde någon form av asylprogram för de afghanska tolkarna som arbetar åt Sverige. Försvarsminister Karin Enström (M) säger att regeringen inte kan gå in och styra i enskilda fall.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Fler ungdomar utan a-kassa

Sedan oktober 2006 har antalet ungdomar med a-kassa minskat med 76 procent, visar siffror från L

Fria Tidningen

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu