Fria Tidningen

Många barn utsatta för människohandel

Mellan 2009-2011 registrerades 166 barn i Sverige som misstänkta offer för människohandel. Det visar den första nationella kartläggningen av situationen som länsstyrelsen i Stockholms län tagit fram. Rapporten föreslår nu flera åtgärder för att komma åt problemet. Bland annat mer forskning och statlig finansiering av insatser riktade till utländska barn som utsatts för människohandel och förtydligande av socialtjänstens ansvar för att identifiera utsatta barn.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Kommunen sa ja till vårdplatser

Doroteaupproret

Kommunstyrelsen i Dorotea har beslutat att säga ja till att kommunen själv ska hålla med två akutvårdplatser på kommunens särskilda boende Bergvattengården istället för att fortsätta driva kravet om att få tillbaka de fyra platserna på Doroteas sjukstuga som drogs in i februari.

Fria Tidningen

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu