Fria Tidningen

Spanien: Massvräkningar trots tomma bostäder

Mellan april och juni i år blev över 29 000 familjer vräkta från sina hem i krisens Spanien. Samtidigt står miljontals lägenheter tomma i landet.

I förra veckan samlades ett hundratal grannar och aktivister utanför en bostad i Malaga för att förhindra vräkningen av en familj.

– Jag förlorade mitt jobb som byggnadsarbetare och har två små barn, säger Mohammed, som inte längre har råd att betala sina amorteringar.

Familjens grannar och medlemmar av aktivistgruppen Plataforma de Afectados por la Hipoteca, PAH, trotsade onsdagens hårda regn i flera timmar för att förhindra vräkningen. Den här gången lyckades de - och ännu har inget nytt vräkningsdatum fastställts.

–Vart ska de ta vägen med sina barn? Vi måste få en lösning, ett jobb så att de kan börja betala, säger en kvinnlig släkting till Mohammeds hustru.

Kvinnan har tårar i sina ögon medan hennes man förklarar att de själva har ett lån på sin bostad som är mycket högre än bostadens egentliga värde.

Många tusentals familjer står inför samma situation på grund av den svåra ekonomiska krisen i Spanien. Ingen annanstans i Europa är arbetslösheten lika hög - den är nu uppe i 24,6 procent. Premiärminister Mariano Rajoys högerregering har samtidigt infört en lång rad av åtstramningar.

Mellan april och juni i år genomfördes hela 29 275 vräkningar i landet enligt en ny officiell rapport. Det är den högsta siffran hittills. Mellan 2007, då krisen inleddes, och fram till 2010 genomfördes över 270 000 vräkningar i landet.

– Detta är ett mycket hårt krig. Spanien upplever en akut bostadskris där många familjer lever i fruktansvärda förhållanden i garage, på vindar eller i bodar, säger Antonio Alarcón, som är medlem av bostadsaktivistgruppen PAH i Malaga.

Detta samtidigt som det knappast råder någon brist på lediga bostäder i landet. I slutet av 2010 fanns det över 687 000 nybyggda bostäder i Spanien som saknade köpare, enligt en statlig rapport, och enligt bostadsexperter finns det över fem miljoner tomma lägenheter i Spanien.

Enligt dagstidningen El País granskar landets rättsliga myndigheter för närvarande en rapport från en grupp domare där landets banker anklagas för att ha begått "tjänstefel" då man godkänt lån till människor som inte haft förmåga att betala tillbaka dessa. Rapportförfattarna uppmanar samtidigt till att det införs betalningsanstånd på dessa lån.

Den tilltagande arbetslösheten har lett till att allt fler lånetagare tvingas ställa in amorteringarna och blir vräkta. Men även om de ställs på gatan så har de kvar sina skulder till banken.

PAH är ett förbund som bildats av människor som drabbats av skuldfällan, och man har tillsammans med andra sociala organisationer och fackförbund fört fram ett förslag som skulle göra det möjligt för låntagare att ställa in amorteringarna och istället förvandla lånen till en rimlig hyreskostnad.

I februari i år lanserade landets högerregering en "kod för god praktik" som syftade till att göra det möjligt för låntagare att lämna ifrån sig sin bostad för att bli av med sin skuld. Men enligt José Cosín, som är jurist vid PAH, var det en helt meningslös åtgärd eftersom det helt är upp till bankerna själva att acceptera en sådan uppgörelse, eller förhandla fram en hyra för låntagarna.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Antalet hemlösa i Spanien har fördubblats

Förra året fanns det 22 238 hemlösa människor i Spanien, enligt nationell statistik – nästan dubbelt så många som för fyra år sedan. Men den verkliga siffran kan vara ännu högre.

Fria Tidningen

Fukushima skapar fortfarande problem

Efter kärnkraftskatastrofen i Fukushima måste flera hundratusen ton förorenat vatten nu tas om hand. Men reningsprocessen är en kamp mot klockan eftersom mängden radioaktivt kylvatten hela tiden ökar.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu