Fria Tidningen

Reaktor kan få stå stilla

Reaktorn Oskarshamn två kan få stå stilla från nyår till juni. Anledningen är att reaktorn inte klarar säkerhetskraven och bland annat har för lite reservkraft. Oskarhamns kärnkraftverk OKG har fått till december på sig att åtgärda bristerna vilket man inte kommer klara och nu har ansökt om dispens, vilket Strålsäkerhetsmyndigheten måste ta ställning till. Till SR Ekot säger Jan Hanberg, på myndigheten, att det är en ”öppen fråga” om de beviljar dispens.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Israel hotar med kraftåtgärder

I veckan meddelade Israel att de kommer att vidta åtgärder mot skeppet Estelle, om Ship to Gaza bryter mot den israeliska sjöblockaden.

Fria Tidningen

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu