Fria Tidningen

Militären anklagas för fotbollsmassaker

Stora protester bröt ut i Kairo och flera andra städer efter onsdagens våldsamma händelser i samband med en fotbollsmatch i Port Said. Minst 72 personer dödades när hemmalaget al-Masrys supportrar stormade planen och jagade Kairolaget al-Ahlys spelare och supportrar.

Många av offren kvävdes när panikslagna fans försökte lämna stadion men fann utgångarna blockerade av soldater. Såväl spelare som fans anklagade polisen för att passivt se på under attacken, och för att släppa in huliganer med knivar och påkar på stadion.

Ahlys supporters har spelat en framträdande roll i det senaste årets demonstrationer mot militärstyret i Egypten och ropar ofta politiska slagord under matcher. Det har lett till spekulationer om att händelserna i Port Said var planerade som en hämnd eller ett försök att skapa kaos.

– Det som hände igår har ingen förklaring annat än som del av en plan av militärrådet och inrikesministeriet för att knuffa landet ner i kaos och tvinga oss att acceptera militärstyre, säger Engy Hamdy från 6-aprilrörelsen till Ahram Online.

– Är det möjligt att de kan säkra ett parlamentsval i nio provinser men inte en fotbollsmatch där alla väntade sig bråk?

Även landets politiker – från vänster till höger – lade omedelbart ansvaret för det inträffade på inrikesministeriet. I en extrainsatt debatt i det nyvalda parlamentet på tordagen krävde flera parlamentsledamöter att militärrådet omedelbart ska lämna över makten till en nationell samlingsregering utsedd av parlamentet.

På torsdagseftermiddagen omringades inrikesministeriet i centrala Kairo av demonstranter som skanderade ”vi ska ta deras rättigheter, eller dö som dem” och ”ned med militärstyret.” Sedan tidigare planerades stora demonstrationer i Kairo på fredagen.

Bakom demonstrationerna står organiserade av en bred koalition av partier och rörelser som kräver att militären genast ska lämna ifrån sig den verkställande makten och att sommarens val av en civil president ska tidigareläggas.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Analys: Risk för regionalt bakslag

Militärkuppen i Egypten riskerar inte bara att störta landet ner i en fördjupad våldsspiral. Den kan också medföra ett bakslag för demokratiska krafter i hela regionen, skriver Per Björklund i en analys.

Fria Tidningen

”Vi fortsätter tills revolutionen segrat”

Det egyptiska politiska filmkollektivet Mosireen har nått hundratusentals med sin youtube-kanal. Men deras arbete är inte riskfritt. Fria Tidningen har träffat Salma Said, som fortfarande bär spåren av säkerhetsstyrkornas våld i sin kropp.

Fria Tidningen

Opposition fördömer undantagstillstånd i Egypten

President Mohammed Morsis beslut att utlysa lokalt undantagstillstånd efter helgens blodiga kravaller i Suez och Port Said fördöms av oppositionen, som också avfärdar maning till nationell dialog.

Fria Tidningen

Brödraskap under press

Mycket tyder på en seger för ja-sidan när folkomröstningen om Egyptens nya konstitution avslutas på lördagen. Men det jämna resultatet och det låga valdeltagandet innebär att det kan bli en ihålig seger för Muslimska Brödraskapet.

Fria Tidningen

Egyptisk fredsinitiativ väcker hopp

Mohammed Morsys förslag om regionala samtal kring Syrien har väckt försiktiga förhoppningar om en fredlig lösning på den blodiga konflikten.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu