Skånes Fria

Grön jultur ger eko

Malmö stad har lanserat tre ”jul-turer” i staden för shopping och upplevelser. Bland dem finns den grönare skönare jul-turen, som guidar till affärer där man handlar rättvisemärkta och ekologiska julklappar i Malmö.

– Det passar Malmö stads profil. Vi är måna om en hållbar utveckling och Malmö har dessutom ett fantastiskt utbud av fair trade och ekologiska produkter och det vill vi gärna lyfta fram, säger Katarina Olsson på Malmö Turism.

Turerna ligger på turistbyråns malmöguide www.malmotown.com och består av en karta med utsatta punkter som visar butiker som säljer allt från vegetarisk mat till lokalproducerade julklappar. För lokalbefolkningen kanske inte Möllans Ost och Astrid och Aporna känns som någon större nyhet, men även bofasta malmöbor kan med sannolikhet hitta åtminstone någonting nytt.

De andra två turerna ”julshoppa-glögga-doppa-turen” och ”tipp-tapp-och snabbklapp” föreslår bland annat skridskoåkning som en del av shoppingrundan och erbjuder gratis julklappsrim till föreslagna presenter från utvalda butiker.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

SD gror ur maktlösheten på myllan

Svaret på Sverigedemokraternas framgångar är att ge möjligheterna åter till dem som inte längre har några, skriver Anna Maris.

Fria Tidningen

Ljudboken i ny form

Ljudbok på usb-sticka är framtiden. I alla fall om man frågar förlaget Andra världar.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu