Hallå där, Anna Strömberg Pamp…
...som driver ett högst personligt projekt, ”Sticka till Afrika”, där hon ensam tar upp beställningar på stickningar och låter pengarna gå till Afrikagrupperna. Hittills har hon stickat 55 olika saker
Hur fungerar ”Sticka till Afrika”?
– För 200 spänn kan man beställa raggsockor, vantar, mössa etcetera. Pengarna täcker garn, porto och så går 50 kronor till Afrikagrupperna. Varje alster läggs upp på bloggen med en personlig text och cred till beställaren.
Vad var det som fick dig att starta projektet?
– Politiskt engagemang och sticka-passion.
Vilket alster är du själv mest nöjd med?
– Allt, haha! Jag är uppe i 55 alster, alla speciella på sitt sätt.
Hur mycket har du tjänat in?
– Just nu 3 250 kronor, men det kommer att bli mer. Av restgarner kommer jag att sticka ett par raggsockor som läggs upp på Tradera, det blir finalen.
Vart kommer pengarna att gå till och varför?
– Till Afrikagruppernas viktiga utvecklingssamarbete med politiska organisationer i södra Afrika. Helt enkelt för att förändring är möjlig.
Kommer du att fortsätta med ”Sticka till Afrika”, eller har du något annat projekt på gång?
– I december är det slut, då väntar nya uppdrag och upptåg.
<h2>Anna Strömberg Pamps <br>blogg finns på: <br>http://stickatillafrika.wordpress.com</h2>