Uppsala Fria

Samordningsinsatser för hemlösa studenter

För att undvika akuta bostadsproblem vid terminsstart går Uppsala universitet, Uppsala kommun, Uppsala studentkår och Sveriges Lantbruksuniversitet, SLU, samman i en gemensam kampanj som vänder sig till alla Uppsalabor.

I ett försök att hjälpa studenterna i Uppsala med de osvikliga bostadsproblemen till hösten, samarbetar de fyra aktörerna genom kampanjen: Hjälp en student, som uppmanar alla Uppsalabor som har möjlighet att hyra ut rum eller annat boende via studentboet.se. Bostadsportalen drivs av Uppsala studentkår.

Men uppmaningar har riktats till Uppsalabor även tidigare år. Görs något mer för att komma till rätta med de återkommande bostadsproblemen?

– Den här kampanjen är större. Vi håller även på med en utredning som rör prognoser och kommande behov och som ska tas med i det kommande strategiarbetet tillsammans med kommun, säger Roger Pettersson, chef för student- och utbildningsservice vid SLU.

I höst kommer åter tusentals nya studenter till Uppsala för att gå en universitetsutbildning. För många är bostadssituationen rent akut. En undersökning som gjordes via bostadsportalen i april 2011 visade att 84 procent av studenterna tycker att bostadssituationen i Uppsala är ganska eller mycket svår. 16 procent menar att bostadssituationen påverkar studierna negativt och 4 procent övervägde till och med att hoppa av studierna på grund av bostadsproblem. Så mycket som 14 procent har avrått andra från att studera i Uppsala på grund av bostadssituationen.

Hur uppfattar man den siffran, att så många andra avråder andra att välja Uppsala som studieort?

– Det är inte bra. Bostadssituationen är något vi bevakar och jobbar på.

Dock verkar det som att problemen med bostad för en majoritet av dem som trots allt väljer Uppsala är övergående. 69 procent av de svarande uppgav att de fick ett permanent boende redan under första terminen. Återstår för de fyra aktörerna att finna en permanent lösning för nästan en tredjedel av studenterna.

Pågår några parallella satsningar för att utöka utbildningsplatserna på universitetet, det vill säga kan problemet bli större?

– Nej, inte för tillfället. Situationen har snarare blivit lite bättre jämfört med tidigare år, säger Roger Pettersson.

– Kommunen arbetar långsiktigt för att skapa en bättre bostadsmarknad för studenter. Utöver möjliggörande av nya bostäder verkar vi för att effektivisera det befintliga bostadsbeståndet, lovar Henrik Juhlin, bostadsstrateg på Uppsala kommun.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Alby i demokratins vågskål

Fria har pratat med tre forskare om lagändringen som skulle göra det lättare att få till folkomröstningar.

Fria Tidningen

DO avvisar anmälan mot myndighet

Förra veckan DO-anmäldes myndigheten Statens institutionsstyrelse, SiS, för att ha misslyckats med att ta fram en handlingsplan för jämställda löner. DO har nu beslutat att avvisa ärendet. Trots att få myndigheter och företag följer lagen så blir det sällan några påföljder.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu