Skånes Fria

Hur farligt är Malmö?

Det har varit oroligt i Malmö den senaste tiden, explosioner och skottlossningar har avlöst varandra. Vad är det egentligen som händer? Och är Malmö så farligt som det verkar? Malmö Fria pratade våld, trygghet och utsatthet med kriminaljournalisten Tobias Barkman och Lars-Håkan Lindholm, informatör på Malmöpolisen.

– Det går inte direkt att dra någon rak linje mellan händelserna i Malmö den senaste tiden. Men i många fall kan man se samband mellan personerna som är inblandade, berättar Tobias Barkman, kriminaljounalist som i höst utkommer med boken Maffiakrig tillsammans med kriminalreportern Joakim Palmqvist.

Malmöpolisen bekräftar att mycket av händelserna just nu sker inom de kriminella nätverken.

– Vi har en hel del gäng och kriminella nätverk, både här och i Köpenhamn, säger Lars-Håkan Lindholm på Malmöpolisen.

Men hur farligt Malmö faktiskt är, är en väldigt svår fråga att svara på.

– Det är tillräckligt farligt, kan man i alla fall säga, säger Tobias Barkman och hänvisar till att malmöborna är räddast i Sverige enligt BRÅ och att Trygghetsmätningar från polisen visar att rädslan dessutom är ojämnt fördelat i Malmö.

Man är räddare i utsatta områden än i välbärgade. Men samtidigt tycker han att det är en jättesvår fråga att svara på och tycker inte att någon har gjort ett seriöst försök att besvara den.

– Kommunen har försökt tona ner farligheten genom att jämföra med brottsligheten i andra städer. Det tycker jag är trams, så enkelt är det inte, säger han.

Men det är svårt att hantera statistiken som släpps. Risken att bli mördad är väldigt liten om man ser till mord per capita, men det är ändå de mer dramatiska händelserna som gör folk oroliga och rädda.

– Vi kan ta händelsen på Prins Bernhard som exempel, det var en relativt liten smäll och ses som en lindrig händelse, men också en väldigt publik sak, och det skrämmer mer än vardagsbrotten, säger Tobias Barkman.

Malmöpolisen vill poängtera att det inte är invånarna i Malmö som är måltavlorna i de här uppgörelserna och att det inte finns anledning att vara orolig. Visst finns risken att oskyldiga drabbas av misstag eller att de blir vittnen till obehagliga händelser, men våldet är inte riktat mot malmöborna i stort menar de.

Gängkrigen började i Malmö på 90-talet, får man veta i Barkmans och Palmqvists kommande bok. Varför man just hamnade i Malmö är inte direkt självklart men Barkman förklarar att man ”inte ska underskatta en mindre grupps inflytande i sådana här situationer”. Det handlar ofta om människor och områden i den sociala marginalen. År 2004 sker det första mordet på öppen gata i gangsterkretsar. Polisen tror att det är den ökade tillgången till vapen som bidrar till detta.

– Vi ser en upptrappning med grövre våld. Förr var det inte så vanligt att man sköt på varandra på gatan, säger Lars-Håkan Lindholm.

Våldet började sedan eskalera kring 2007 och anledningarna till detta ska man kunna läsa om i Maffiakrig.

Meningarna är skilda kring vad man kan och bör göra åt det här stegrande våldet på gatorna och åt den organiserade brottsligheten.

– Vapenlagen är stark, men ofta döms de skyldiga inte så hårt. Instrumenten finns men man måste döma hårdare mot skarpladdade vapen, anser Lars-Håkan Lindholm.

Han berättar att det jobbas mycket intensivt med de här frågorna och att polisen följer de kriminella nätverken noggrant. Men det är svårt få fram uppgifter när de inblandade inte vill ha med polisen att göra. Hur de exakt jobbar med den organiserade brottsligheten vill han inte avslöja.

Tobias Barkman tror att både makthavare och folk på gatan måste hjälpas åt och att det inte är en fråga enbart för gangsters och poliser utan att det ligger närmre oss än vi tror.

– Det är inte ”ger man sig in i leken får man leken tåla”.Ser man det som en lek så är det en lek som är väldigt lätt att hamna i. Jag tror inte att vapenlagen kan rätta till all organiserad brottslighet. Det behövs mer insatser än så, säger han och tillägger:

– Det kanske låter som klyschor men folk behöver chanser att förverkliga sig själva och få makt över sin egen framtid.

Fakta: 

Incidenter i Malmö 2011 (ett urval)

16 maj 00:08: Explosion på nattklubben Prins Bernhard på Skeppsbron som kom från en enklare sprängladdning, inga personskador. Brottet rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse.

11 maj 12.14: En 36-årig man skjuts ihjäl bakifrån mitt på dagen nära Sibbarps kallbadhus. Gärningsmannen är ännu på fri fot.

10 maj 01.28: Någon form av sprängladdning detonerar utanför Gökboet vid Lilla Torg när polisens radiosystem ligger nere.

25 mars 09.00: En 40-årig man beskjuts på Fosievägen. Mannen förs till sjukhus med skador i magen.

9 mars 15.47: En man skjuts ihjäl. Mannens son larmar polisen och grips sedan som misstänkt för mordet.

14 februari 21.11: En 33-årig man blir beskjuten i sin bil på Kilian Zollsgatan. Han träffas i armen och flyr från platsen. Polisen kopplar ihop skottlossningen med den som ägde rum dagen innan på Inre Ringvägen.

13 februari 19.43: Skottlossning på Inre Ringvägen mot en bil där tre män färdas, varav en träffas. Alla tre i bilen kan kopplas till Malmös gängvärld. Initialt bedöms skjutningen som en kriminell uppgörelse.

14 januari 20:56: En 38-årig man skjuts benet, på Kantatgatan, i en trappuppgång.

Källa: Polismyndigheten Skåne
(Klockslagen som anges är den tid då händelsen kom till polisens kännedom.)

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Könsstereotypt i barnbutikerna

Vi ser dagligen könsstereotyper i butikerna vi rör oss i. I butikerna hänger pojk- och flickkläder som är olika stora fast det är samma storlek. Argumenten att ”pojkar behöver mer utrymme att leka i” är butikernas försvar. Vad har butikerna för roll och vilket ansvar är de beredda att ta? Malmö Fria har pratat med butiksägare som specialiserar sig på barn.

Skånes Fria

Försenad start för genusförskola

Den genusmedvetna förskolan Sjöstjärnan håller på att ta form i Malmö just nu. Öppningen var planerad till april men har skjutits upp på grund av lokalproblem.

Skånes Fria

Världsmästare kämpar för kvinnoidrotten

Den 19 september 2009 blev Malmöboxaren Maria Lindberg världsmästare när hon besegrade brittiskan Sara Davids i en tiorondsmatch. Men hon har inte alltid varit världsbäst. Förra veckan deltog hon i idrottsmässan för tjejer, för att inspirera idrottande tjejer till att fortsätta satsa, trots lite utrymme och små resurser.

Skånes Fria

Ideella insatser för barn till kriminella

RiksBryggan arbetar med barn vars föräldrar är eller har varit frihetsberövade. Enligt dem är det åtta till tio tusen barn som varje dag har sin ena eller båda sina föräldrar på kriminalvårdsanstalt i Sverige. Barn som de menar tillhör de osynliggjorda i samhället.

Skånes Fria

Ny lag ska göra Malmös gator renare

Ett tomt cigarettpaket ledde till 800 kronor i böter. En Malmöbo har än så länge åkt fast för att ha brutit mot ”nedskräpningslagen”.

Skånes Fria

© 2025 Fria.Nu