Fria Tidningen

Art of the streets är tillbaka

För andra året i rad arrangerar Riksteatern det kontroversiella gatukonstkonventet Art of the streets. Den 13–14 augusti kommer flera av världens mest intressanta konstnärer inom området till Stockholm för att arrangera workshops, måla live och delta i skisstävlingar.

Riksteatern ger också, i strid med Stockholms nolltoleranspolicy, besökarna möjlighet att måla på en laglig vägg – något som ledde till debatt och stor medial uppmärksamhet förra året.

– Riksteatern ser graffiti och gatukonst som självklara konstyttringar i ett modernt och öppet Sverige. Med Art of the streets ger vi rum åt en av världens största deltagarkulturer och konstformer. För oss är det en fråga om demokrati och yttrandefrihet, säger Ceylan Holago, producent på Riksteatern.

Bland deltagarna märks bland andra Mad C (Tyskland), Ikaroz från Umeå/Stockholm och Blue från Göteborg. Det blir också samtal kring graffiti och yttrandefrihet, bland annat med utgångspunkt i Berlinmuren. FRIA:s tidigare konstkritiker Jacob Kimvall, doktorand vid konstvetenskapliga institutionen på Stockholms universitet, och Tobias Barenthin Lindblad, förläggare på Dokument Press och gatukonstguide, berättar utifrån forskning och egna erfarenheter om ”världens längsta lagliga graffitivägg”.

Efter Stockholm går arrangemanget ut på turné i landet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Nu skrivs 80-talets ockupanthistoria

Boken Vårt 80-tal dokumenterar husockupationer och vänsteraktivism. "Nu skriver vi vår egen historia", säger Mandra Wabäck, redaktör.

Stockholms Fria

Proggen befriade teatern

Fria Proteatern demokratiserade teatern, fick arbetarna till de fina salongerna och åskådliggjorde konflikten mellan arbete och kapital, skriver Kristian Borg.

Stockholms Fria

Podden som skapar ett vi

Från en källare på krogen Paradiso vid Mariatorget gör Mahan Mova, Arjan Shoeybi och Victor De Almeida podden Ni e med oss, om urban kultur och framgång.

Stockholms Fria

© 2026 Fria.Nu