Skånes Fria

Avväpnande bilder

Det har blivit dags för de årliga temaveckorna med Palestina i fokus på Panora/Folkets bio i Malmö. I och med detta inleds också utställningen Med kameran som vapen. Över tre timmar film rullar på fyra dukar och visar vardagen hos de Palestinier som ser sin mark bli uppäten av israeliska bosättare och ockupanter.

Initiativtagare till projektet är den israeliska människorättsorganisationen B’Tselem som delat ut filmkameror till den palestinska befolkningen i utsatta områden på västbanken.

Kameran får fungera som ett yttre öga, som en objektiv betraktare och ja, nästan som ett vapen.

Gång på gång blir bönderna hindrade att komma fram till sina olivträd för att tomten nu blivit uppköpt eller avspärrad. Kvinnor berättar om hur de blivit slagna med påkar när de passerat en osynlig gräns till ett område som förut varit deras. Gränspolisen gör det ena godtyckliga gripandet efter det andra medan grävmaskinerna och bulldozrarna river bostadshus och planteringar.

Mitt i kaoset befinner sig en hjälplös befolkning som står handfallna inför en våldsam och auktoritär armé som tycks göra lite som de behagar. Chanserna att få skörda sina oliver i år, att få tillgång till sitt levebröd, är små.

Men så är kameran där, och vetskapen om vittnet. Det som finns någon annanstans, som kommer att fördöma våldet och ställa sig på den förtrycktes sida. Det inger ett slags mod i den som håller kameran; filmaren vet att den behöver dokumentera, att den objektiva bilden behöver komma ut och att den behöver vara nära.

För nära är vi, närmre än någonsin. Det är starkt och nästan obehagligt, man vänder bort blicken eftersom det som visas känns långt mycket mer verkligt än de hundratals nyhetsrapporteringar och tidningsartiklar man utsatts för genom åren. Därför är det viktigt, här kommer rösten till tals som alla väntat på; förstahandsvittnet som förtydligar konsekvenserna av bosättningarna och det oundvikliga förtryck som följer.

Det som sägs måste tyvärr sägas igen, tydligt, direkt och genom nya kanaler. Genom filmmediet kan berättelserna nå hela världen samt användas som ett omfattande och självklart bevismaterial mot förövarna.

Utställningen tickar på fram till den 21 maj och det är organisationen Settler Watch som fått bilderna, som är ett urval från över hundra timmar film, av B’Tselem. Grundarna till Settler Watch, Johannes Mosskin och Olle Svahn håller ett antal föreläsningar i anslutning till utställningen där bland annat fredsprocessen diskuteras. Utställningen kommer sedan att åka vidare till andra delar av Sverige.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Krönika: Tecken i tiden, november i Malmö

Tiggaren utanför Konsum på Södra Förstadsgatan håller upp en bit kartong med texten: ”Hjälp. Jag är hungrig”. Han sitter på knä. Bössan är tom. På knä. Det är en bra bit in i november, jag skänker sjutton kronor trots att jag kan mer.

Skånes Fria

Och så fick Malmö sitt nya kulturhus

För ett par veckor sedan öppnade Moriskan sina dörrar på nytt och kunde välkomna sina gäster i skepnad av Malmös nya kulturhus. En plats för aktiviteter, möten och inte minst socialt och kulturellt utbyte.

Skånes Fria

Teaterns nya vägar går genom Chilensk tango

Moriskan i Malmö håller äntligen på att förvandlas till ett kulturhus med fräscha idéer mitt i hjärtat av staden. Och i detta nu repeteras en föreställning med premiär i september, ett community-teaterprojekt om revolutionen i Chile, och om tortyr.

Skånes Fria

Humoristiskt, känslomässigt och nytt

För ett par veckor sedan gnällde en av mina vänner över att det inte spelades någon nyskriven konstmusik någonstans i Malmö. Han hade tittat efter, både bland flygblad och på nätet, men gått fullständig bet på tonerna han sökte. Jag sa att det säkert inte alls är så, att det visst finns. Någonstans, var vet jag inte.

Skånes Fria

Nathalie Ruejas Jonson och det autistiska perspektivet

Det skeva perspektivet, det lilla som blir enormt, det stora som försvinner. Alla ord som regnar i kaskader över världen tills den inte syns längre. Och så stunderna med hörlurarna på max för att få ledigt en stund. Kaoset och skammen inför kaoset. Att be om hjälp. Att få hjälp.

© 2026 Fria.Nu