Göteborgs Fria

Cykelprotest mot trafikpolitiken

Vid lunchtid på lördag kommer Avenyn att invanderas av cyklar. Dagen före valet vill nätverket bakom cykeldemonstrationen föra fram budskapet att det inte behövs fler trafikleder – och speciellt ingen Marieholmstunnel.

– Trots att det är oförenligt med Göteborgs miljömål vill politikerna bygga ut vägnätet för biltrafik. Att göra det är definitivt ingen lösning på trafikproblemet när det istället går att använda andra transportmedel, som cyklar och kollektivtrafik, säger Gustav Eek som sitter i planeringsgruppen i det nätverk som står bakom arrangemanget.

Mer specifikt är demonstrationen en protest mot byggandet av Marieholmstunneln och i nätverket bakom demonstrationen ingår bland andra Fältbiologerna, Miljöförbundet Jordens Vänner, Miljöpartiet, Naturskyddsföreningen, Socialistiska Partiet och Vänsterpartiet. Tidigare har det rapporterats om att dagens cykeldemonstration hade problem med att få tillstånd från polisen, men nu är tillståndet klart och det är bara att rulla på.

Med start klockan 12 med utgångspunkt från Bältesspännarparken kommer en mängd cyklar att invadera Avenyn i protest mot hur trafikproblemen i Göteborg hanteras. Förutom själva demonstrationståget består manifestationen av framträdanden och tal på två scener i centrum. Dessutom bjuds det på musik längs vägen. Klezmerbandet L’Chaim ska spela på en cykelkärra i form av en brandbil från Brännö, och fler band kommer att uppträda. Dessutom utlovas en hel del ovanliga ekipage, som en stor barcykel.

Idén om en cykeldemonstration för miljön är inte ny – redan i början av 1980-talet anordnades under några år återkommande cykeldemonstrationer och fenomenet Critial Mass samlar miljöengagerade cyklister i Göteborg en fredag i månaden.
Syftet med lördagens aktion är också att slå ett slag för cykeln som transportmedel. Gustav Eek påpekar att det går snabbt och lätt att ta sig runt med cykel och att problemet med den ökande biltrafiken inte blir löst genom fler trafikleder.

– Bygger man ut vägnätet blir det bara ännu mer trafik och snart uppstår samma problem igen med för många bilar. Vår paroll är att det är oförenligt med klimatmålen att bygga en tunnel, säger han.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

"Ingenjörer borde använda sin kunskap etiskt"

Från friidrott till ingenjörsstudier och sedan på cykel till Kenya för att bygga avloppsystem som kan generera el. Göteborgaren Dan-Eric Archer, som just nu befinner sig någonstans mellan Sverige och Kenya, ägnade den sista timmen innan resan åt ett  samtal med FRIA.

Göteborgs Fria

Central bazar som integrationsprojekt

Inspirerade av en bazar i Minneapolis ligger Göteborgs Stad nu i startgroparna för ett nytt integrationsprojekt. Tanken är att invandrare ska lära sig att driva ett företag samtidigt som de får stöd från handledare och varandra. Projektet ska resultera i en mångkulturell bazar.

Göteborgs Fria

”Första gången vill man klämma in så mycket symbolik det bara går”

Tatueringar har gått från att vara något som mestadels var förbehållet sjömän, till en egen subkultur och nu till något som pryder, nästan, var mans kropp. I Göteborg har antalet studios exploderat de senaste åren och bland de mer erfarna tatuerarna i stan finns Hasse Kosonen på No Fear Tattoo som har sett en hel del under sina nästan 15 år i yrket.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu