Fria Tidningen

Konstutbyte i centrum för ny festival

Ännu en ny liten festival ser dagens ljus. Det enda kravet för att delta på Kvae festival, som startar den 28 juli, är att själv bidra med något konstnärligt.

Den 28 juli börjar den internationella konst- och musikfestivalen Kvae festival som hålls djupt i de värmländska skogarna. Kvae beskriver sig som en festival av och för konstnärer, vilket innebär att artisterna vänder sig till andra som uppträder istället för till en enbart mottagande publik. Syftet är att utveckla meningsutbytet och skapa ett vidare samarbete.
Det enda kravet för att få delta är att själva bidra med något konstnärligt, det kan vara allt från dans, poesi och videoinstallationer till att arrangera en konstdebatt.
Omkring 150 personer väntas komma. Många är oetablerade konstnärer och undergroundartister från Oslo med omnejd. Även flera konstnärer knutna till London ska delta.

Fakta: 

<h2>Kvae festival pågår till och med den 1 augusti, läs mer på <a href="http://www.kvae.net" target="_blank">www.kvae.net</a>.</h2>

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Nu skrivs 80-talets ockupanthistoria

Boken Vårt 80-tal dokumenterar husockupationer och vänsteraktivism. "Nu skriver vi vår egen historia", säger Mandra Wabäck, redaktör.

Stockholms Fria

Proggen befriade teatern

Fria Proteatern demokratiserade teatern, fick arbetarna till de fina salongerna och åskådliggjorde konflikten mellan arbete och kapital, skriver Kristian Borg.

Stockholms Fria

Podden som skapar ett vi

Från en källare på krogen Paradiso vid Mariatorget gör Mahan Mova, Arjan Shoeybi och Victor De Almeida podden Ni e med oss, om urban kultur och framgång.

Stockholms Fria

© 2026 Fria.Nu