Storans nyckel blir en fråga för tingsrätten
Turerna runt Storan fortsätter. Fastighetsägaren Higabgruppen har nu vänt sig till Göteborgs tingsrätt för att få tillbaka nycklarna – och tillgång till lokalen.
Det bedrivs ingen verksamhet i huset och hyresavtalet med Svenska Artisters och Musikers Intresseorganisation, SAMI, har varit uppsagt sedan i april, enligt Higabgruppen.
– Vi kan bara konstatera att de inte har betalat hyran och därmed inte följt avtalet, säger Stefan Lundqvist, vice VD och finanschef på Higabgruppen.
Ett avtal SAMI påstår är ogiltigt eftersom SAMI:s dåvarande VD inte hade mandat att skriva under det, då han inte hade styrelsen bakom sig.
– Avtalet är inte giltigt och det vet Higabgruppen, säger Jan Granvik, ordförande i SAMI.
Det är inte klart vilka som är parter i målet, och det utreds nu av tingsrätten. Higabgruppen menar att det är SAMI, medan de anser att det är Storan AB. Innan tvisten är löst lämnar inte SAMI lokalen.
– Tvisten måste lösas innan vi går vidare, just nu befinner vi oss i ett dödläge där båda är förlorare. Den publika verksamheten är stängd, men det är mycket arbete som kvarstår med att avveckla verksamheten, säger Jan Granvik.
SAMI är inte intresserade av att behålla Storan.
– Vi har gått 10 miljoner kronor back per år på Storan, och det är musikernas pengar. Det är helt orimligt för oss att ha kvar verksamheten där, säger Jan Granvik.
Han menar att de har försökt att förhandla med Higabgruppen, men att dessa inte har varit villiga till diskussioner. Något Stefan Lundqvist förnekar.
– Vi har försökt, men har hela tiden stått för långt ifrån varandra.
Vad som ska hända med Storan i framtiden, när tvisten är löst, är oklart. Förra veckan kom ett förslag från kommunstyrelsen om ett Ungdomens hus.
– Det finns många intressenter. Vi vill ha en bred utgångspunkt och inte utesluta något alternativ, säger Stefan Lundqvist.