Lagändring om ny kärnkraft skjuts fram
Sven Bergström (C), riksdagsledamot, som har hotat med att rösta nej till regeringens förslag om att öppna upp för ny kärnkraft, kan ändra sig nu efter att näringsutskottet har gått med på hans krav om att skjuta upp lagändringen.
Kärnkraftmotståndares hopp har varit de centerpartiska riksdagsledamöterna som gått ut och sagt att de kommer att rösta nej till regeringens förslag om en lagändring för att öppna upp för nya kärnkraftverk, den 17 juni. Det krävs endast att fyra personer från alliansen röstar med de rödgröna för att alliansens förslag ska falla. Men nu har näringsutskottet gått med på ledamoten Sven Bergströms (C) krav. Han är en av dem som hotat att rösta nej till propositionen.
Det nya förslaget innehåller två delar. Dels att förbudet om att bygga nya reaktorer rivs upp först i januari 2011, istället för i
augusti i år. Sven Bergström menar nämligen att alliansen skulle bryta sitt eget vallöfte om de ändrar lagen under nuvarande mandatperiod. Det innehåller också ett förslag om att regeringen måste förtydliga att nya reaktorer inte ska subventioneras med statliga medel. Sven Bergström har även lagt en motion om att kärnkraftsbolagen får obegränsat ekonomiskt ansvar vid en eventuell olycka. Motionen behandlas i civilutskottet, och han utgår från att också den går igenom.
– Det känns väldigt bra och jag känner mig nöjd. Som kärnkraftsmotståndare känner jag mig trygg med det andra kravet eftersom man ingenstans i världen har lyckats bygga nya kärnkraftverk utan statliga subventioner.
Innebär det här att du nu kommer att rösta ja till propositionen?
– Det var det ställningstagande jag tog när jag la fram motionerna. Om de här förändringarna blir av så kommer jag att göra det.
Men Carl B Hamilton (FP), ordförande i näringsutskottet, tror inte att förslaget om att staten inte får subventionera nya reaktorer innebär att nya verk inte byggs.
– Det är Sven Bergströms bedömning. Men Vattenfall och Eon som har aviserat att de vill bygga nya verk har inte framfört något intresse av att använda sig av statliga medel. I Finland bygger man också ut trots att det är dyrare och tar lägre tid. Där planerar de nya verk som inte kommer att få statliga subventioner, säger han.
De rödgröna tycker att alliansen behandlar energipolitiken på ett oseriöst sätt.
– Hushållen och industrin är beroende av långsiktigt hållbara besked om en trygg och säker energitillförsel. Regeringens energipolitik har nu reducerats till ett spel och förhandlingar med enskilda ledamöter i riksdagen i stället för en bred blocköverskridande överenskommelse om kraftigt ökade investeringar i förnybar energi, säger Tomas Eneroth (S), energipolitisk talesperson, i ett uttalande.
