Fria Tidningen

Dalai Lama-besök infekterar relationerna mellan Indien och Kina

Välkomnad av hundratals munkar och andra anhängare landade Dalai Lama i söndags i Arunachal Pradesh. Det är 50 år sedan Dalai Lama flydde från Tibet och besöket är en del av jubileet. Arunachal Pradesh ligger i Indiens nordöstra hörn på gränsen till Kina som ser besöket som en provokation. De hävdar att delar av delstaten tillhör dem.

Dalai Lama passerade igenom de avlägsna bergstrakterna under sin flykt från den kinesiska invasionen i Tibet. Delstaten innehåller en stor tibetansk exilbefolkning som mötte sin ledare med böneflaggor och offergåvor.

– Det är standard för Kina att vara emot mitt besök. Det är ogrundat att säga att mitt besök är anti-Kina. Mitt besök är inte politiskt överhuvudtaget. Vart jag än går har jag två mål - att lyfta fram humana värderingar och att sprida harmoni, sade Dalai Lama efter att ha lett bönestunden vid klostret i Tawang.

Gränsen mellan Kina och Indien är omstridd. Den så kallade McMahon-gränsen drogs upp av det brittiska styret 1914 då de annekterade södra Tibet i Indien. Efter Indiens självständighet erkändes gränsen av den tibetanska regeringen, men Kina säger att Tibet aldrig var självständigt och aldrig hade auktoritet att fatta sådana beslut. Under kriget mellan de asiatiska jättarna 1962 ockuperades delar av delstaten av Kina, men de drog tillbaka sina trupper till den stilleståndslinje som de facto har varit gränsen sedan dess.

Trots ett par försök till förhandlingar har någon definitiv gräns aldrig dragits, och den militära närvaron i området är stor. Under hösten har relationerna mellan länderna varit ansträngda. Visserligen har båda sidor deklarerat att de vill öka handelförbindelserna men Indien har flera gånger anklagat Kina för att ha låtit sina trupper gå in på indiskt territorium.

Kina å sin sida anser att Indien stödjer Dalai Lama och tibetanska separatister. På tisdagen sade Qin Gang, talesperson för kinesiska utrikesdepartementet, att Dalai Lamas "separatistiska natur" blir tydlig genom hans besök till "det så kallade Arunachal Pradesh”.

– Den indiska sidan tillät Dalai Lama att besöka den omdiskuterade östra sektionen av gränsen mellan Kina och Indien trots att Kina hade allvarliga farhågor, och Kina är mycket missnöjda med detta. Vi är kraftigt emot Dalai Lamas besök till regionen, sade Qin Gang i ett uttalande.

Indiens position är att Dalai Lama är deras gäst och får resa vart han vill i landet, däremot får han inte delta i eller genomföra några politiska aktioner. Under besöket i Arunachal Pradesh har delstatsregeringen pressat honom att inte komma med några anti-kinesiska uttalanden. Den har även begränsat journalisternas tillgång till den tibetanska ledaren för att undvika obekväma frågor om grannen i öst.

– Det är ett socialt och religiöst besök. Vår granne borde inte politisera Hans Helighets besök. Han har kommit hit för att sprida budskapet av fred och harmoni. Vi vill leva i fred och återuppta vara handelsförbindelser med Tibet, säger Kiran Rijiju från regerande Kongresspartiet till Times of India.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Diplomat anklagar Gaddafi för folkmord

Efter att ha styrt Libyen med järnhand i 42 år har diktatorn Muammar Gaddafi vänt militären mot sitt eget folk i ett försök att klamra sig fast vid makten. I protest hoppade flera libyska diplomater av sina uppdrag, och landets vice FN-ambassadör anklagade Gaddafi för folkmord.

Fria Tidningen

Politisk pajkastning snarare än handling

Den utrikespolitiska debatten kom självklart att domineras av revolutionerna i Egypten och Tunisien. Men tyvärr handlade mer om vem som haft starkast band med de forna diktatorerna Hosni Mubarak och Zine El Abidine Ben Ali, snarare än vad som ska hända härnäst.

Fria Tidningen

Militären i Egypten förväntas välja sida

Trots beskedet om att alla demonstranternas krav skulle bli tillgodosedda meddelade president Hosni Mubarak att han sitter kvar till september. Protesterna väntas få förnyad kraft, och frågan är hur militären kommer att agera.

Fria Tidningen

Bloggare varnar för militärkupp

Protesterna i Egypten är nu inne på sin tredje vecka. Trots att samtal har förts mellan den nyutnämnde vicepresidenten Omar Suleiman och ledande oppositionspolitiker fortsätter folk att tälta på Tahrir Square i Kairo, och demonstrationer pågår i städer runt om i Egypten.

Fria Tidningen

Israel blev erbjudet Östra Jerusalem

I förhandlingar med Israel 2008 gick den Palestinska myndigheten med på att flera illegala bosättningar i Östra Jerusalem skulle få annekteras av Israel. Detta avslöjar Al-Jazeera som har fått tillgång till hemliga dokument som täcker mer än tio års förhandlingar.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu