Friska fläktar i Stockholmspolitiken
Stockholms stadsbyggnadsborgarråd har blivit bloggare på en skönhetssajt. En fingervisning om vart politiken är på väg? undrar Kristian Borg.
Sturecompagniets 20-årsfest, Hotel Birger Jarls julgransmingel (med ”många av regeringens ministrar på plats som passar på att smaka på årets Blossa glögg”) och lunch med vd:n för Gröna Lund.
Det är hektiskt att vara stadsbyggnadsborgarråd i Stockholm.
Ska man vara lite mindre elak så har skönhetssajten Improveme.se just blivit megafon för Stockholmsmoderaternas politik. Kristina Alvendal är ny ”stjärnbloggare” och skriver i ena inlägget om den planerade skyskrapan i Hjorthagen, för att i nästa berätta om ett svårt privat beslut: personlig tränare eller inte?
Bland Alvendals nyfunna grannar hittar vi bland andra Marie Plosjö (Paradise hotel), Marie Picasso (Big brother, Idol), Natacha Peyre (Paradise hotel), Michaela Dornonville de la Cour (Mrs Sweden-representant 2010) och Ellen Franzén, ”frilansande skönhetsjournalist som hellre tar ett glas champagne på Sturebadet än går till gymmet”.
Politiken tar plats i såpadjungeln. Alvendals meriter som moderaternas första jämställdhetspolitiska talesperson (2005) kan komma väl till pass. Liksom hennes inställning till svensk alkoholpolitik: ”Det är faktiskt politiker som beslutar om krogarnas öppettider – lite bisarrt kan jag tycka men så är det”, skriver hon på den avslöjande bloggen.
Nu väntar vi på Sten Nordins videodagbok om stadsfinanserna, Madeleine Sjöstedt i TV3:s nästa realityshow "Extreme public bath house makeover" och Ulf Kristersson som en av domarna i 2010 års förmodade succé, bekännelsesåpan "Bidragstagarna".
Men hur var det nu, skulle Alvendal ha PT eller inte? Jodå: ”Tar och kör ett body pump-pass idag och kontaktar en personlig tränare på måndag!”
