Göteborgs Fria

Djurförsöksetisk nämnd JO-anmäls

Förbundet Djurens Rätt har JO-anmält Göteborgs djurförsöksetiska nämnd för jäv och brott mot förvaltningslagen. Detta eftersom det bland ledamöterna finns personer från företag som bedriver djurförsök.

I anmälan till justitieombudsmannen, JO, är nämnden i Göteborg en av tre djurförsöksetiska nämnder som anklagas för jäv. I nämnden sitter bland annat representanter för företag som har ett intresse för att vissa ansökningar beviljas.

Redan för tio år sedan JO-anmäldes nämnden och ombads att undvika jävsituationer. Djurens Rätt menar att så inte har skett.

Staffan Persson, ansvarig för djurförsöksfrågor på Djurens Rätt, är upprörd över nämndens agerande.

– Att man låter jäviga vara med och ta beslut påverkar naturligtvis besluten. Det hela är mycket allvarligt, dels för att det bryter mot förvaltningslagen, men också för att det får allvarliga konsekvenser för djuren.

Han menar att många djurförsök beviljas för att nämnden inte kunnat vara helt objektiv i beslutsfattandet.

– Det blir extra allvarligt eftersom det sitter två jurister i nämnden. Varför går de emot lagen? Det är mycket illa.

Ordförande i Göteborgs djurförsöksetiska nämnd ärdomaren Curt Rispe. Han menar att det är bra att representanter för ansökande företag finns i nämnden.

– De är inte med i diskussionerna, utan är där för att ge ytterligare information, utan värdering, vilket leder till väl underbyggda beslut. När vi diskuterar och tar beslut lämnar de rummet, det är vi väldigt noga med. Vi bryter definitivt inte mot förvaltningslagen.

Att de berörda ledamöterna inte finns med under själva beslutsfattandet spelar mindre roll, anser Staffan Persson.

– Det är ett faktum att de deltar, alltså kan inte jävsituationer undvikas.

Fakta: 

1 034 465

Så många djur utsattes år 2007 för djurförsök i Sverige. Det handlade bland annat om möss, fåglar, apor och hundar. Enligt den svenska definitionen av djurförsök räknas även provfiske in, vilket det året omfattade 6 096 188 fiskar.

I Sverige finns sju djurförsöksetiska nämnder, varav en ligger i Göteborg. Nämnderna infördes 1979 och deras uppgift är att väga försökets betydelse mot lidandet för djuret. Enligt djurskyddslagen får djuren inte utsättas för mer lidande än vad som är "aboslut nödvändigt".

99 %

Så stor andel av ansökningarna om djurförsök som de djurförsöksetiska nämnderna fattade beslut om mellan 2004-2008 godkändes.

Källa: Djurens Rätt

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

"Ingenjörer borde använda sin kunskap etiskt"

Från friidrott till ingenjörsstudier och sedan på cykel till Kenya för att bygga avloppsystem som kan generera el. Göteborgaren Dan-Eric Archer, som just nu befinner sig någonstans mellan Sverige och Kenya, ägnade den sista timmen innan resan åt ett  samtal med FRIA.

Göteborgs Fria

Central bazar som integrationsprojekt

Inspirerade av en bazar i Minneapolis ligger Göteborgs Stad nu i startgroparna för ett nytt integrationsprojekt. Tanken är att invandrare ska lära sig att driva ett företag samtidigt som de får stöd från handledare och varandra. Projektet ska resultera i en mångkulturell bazar.

Göteborgs Fria

”Första gången vill man klämma in så mycket symbolik det bara går”

Tatueringar har gått från att vara något som mestadels var förbehållet sjömän, till en egen subkultur och nu till något som pryder, nästan, var mans kropp. I Göteborg har antalet studios exploderat de senaste åren och bland de mer erfarna tatuerarna i stan finns Hasse Kosonen på No Fear Tattoo som har sett en hel del under sina nästan 15 år i yrket.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu