Fria Tidningen

Hundratal gripna vid husockupation i Prag

Ett hundratal personer greps i helgen vid en demonstration till stöd för en husockupation i Prag. Enligt Squat.net ska polisen ha använt batonger, tårgas och chockgranater i vad sägs vara det mest våldsamma polisingripandet sedan demonstrationerna mot IMF-mötet i Prag år 2000.

Husockupationen pågick endast en natt – på söndagsmorgonen intog polisen huset och grep det tjugotal ockupanter som barrikaderat sig i huset sedan lördagseftermiddagen. De flesta av demonstranterna släpptes inom några timmar men ockupanterna ska ställas inför rätta i snabbrättegångar som inleds i dag.

 

Flera av ockupanterna ska enligt nyhetssidan Czech Happenings tidigare ha bott i Milada, en villa som har ockuperats i elva år och som har fungerat som ett nav för stadens autonoma. Milada tömdes i somras av ett privat vaktföretag – som har kopplingar till extremhögern – under polisbeskydd.

 

Sedan dess har ockupanterna letat efter ett nytt aktivitetshus och helgens ockupation var den första aktionen under den så kallade "Oanpassningsveckan". Under en vecka ska aktivister ockupera hus och demonstrera, samt hålla föredrag och filmvisningar, i protest mot gentrifieringen av Prag och för rätten att inte tvingas anpassa sig till samhällets normer.

 

Se en video (på tjeckiska) från polisingripandet här.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Fria.Nu