”Bra att EU klipper till och förbjuder”
Från och med denna vecka inleds utfasningen av glödlampor i samtliga EU-länder. Sverige och Uppsala län utgör inga undantag.
– Uppsala kommun har arbetat med att byta ut belysningen sedan lång tid tillbaka men det är bra att EU klipper till och förbjuder. Klimatfrågan är så akut och farlig att det inte finns tid för konsumentmakt, säger klimatstrateg Björn Sigurdson, Uppsala kommun.
Utfasningsbeslutet innebär inledningsvis inte så mycket för den vanlige konsumenten, de lampor som redan finns i hemmet eller i handeln får användas respektive köpas. För producenter och importörer av lampor är det dock från och med den 1 september inte längre tillåtet att handla med en viss sorts lampor. De lampor som fasas ut först är alla matta glödlampor och klara glödlampor på 100 watt.
– Ingen investering är så lönsam som att ersätta glödlampor med lågenergilampor. Du sparar flera hundra kronor för varje lampa du byter ut, trots att lågenergilamporna ibland kostar uppåt 200 kronor styck, säger Jan Lemming, energi- och klimatrådgivare i Uppsala och Knivsta kommun.
Enligt Jan Lemming kan besparingen för endast en glödlampa med en brinntid på mellan 8 000 och 10 000 timmar uppgå till flera hundra kronor.
I ett räkneexempel där han jämför driftskostnaderna för en lågenergilampa på 11 watt och en helt vanlig 60-wattslampa, varierar vinsten mellan 414 kronor och 554 kronor beroende på inköpskostnaden av lågenergilampan.
Utfasningen av glödlampor är en konsekvens av den ekodesignförordning som antagits av EU-kommissionen. En förordning som i kombination med energimärkning väntas generera en energibesparing över hela EU på fem procent. De elva energianvändande produktgrupper som i dag ingår i förordningen ger en besparing på 347 terawattimmar, TWh, fram till år 2020. Just nu utreds ytterligare tio produktgrupper som på sikt kommer att omfattas av ekodesignförordningen, därmed blir besparingen ännu större.
– Besparingen på 347 TWh motsvarar den energiproduktion som 45 kärnkraftverk av Forsmarks storlek levererar. Vi hade alltså kunnat avstå att bygga dem om besparingarna gjorts tidigare, säger Jan Lemming.
I Uppsala kommun har man tagit fram en handlingsplan där energibesparingsmålen ligger väsentligt mycket högre.
– Vi hoppas kunna få ned energianvändandet med 20 procent fram till 2020. Men då utgör bara glödlamporna en liten del av det. Vi fasar även ute oljan och ser över ventilation, klimatskal och värmesystem. Vi ska ju som fjärde största kommun i Sverige ligga i framkant i miljöarbetet. Vi har en hel del på gång framöver men efter bara fyra månader på arbetet kan jag inte riktigt uttala mig om detaljerna ännu, säger Anders Hollinder, energistrateg i Uppsala kommun.
En snabb rundringning till länets övriga sju kommuner ger inte så mycket mer i informationsväg - de befintliga energi- och miljörådgivarna kan bara svara generellt på vad som gäller för glödlampor och saknar insyn och överblick vad gäller ekodesignförordningen. Men även på högre nivå finner FRIA finner det mycket svårt att hitta personer som kan svara på konkreta energibesparingsfrågor på kommunal nivå.
– Vi har ingen person som specifikt ägnar sig åt miljö och jag förstår att du har fått mitt namn för att jag anses ha överblicken, säger Katrin Karlsson, bygg och miljöchef i Tierps kommun, som menar att förordnandet i nuläget inte betyder just någonting för hennes eget arbete.
I Östhammars kommun står man i alla fall rent konkret inför att godta en offert som ger en energibesparing motsvarande 100 000 kronor på årsbasis genom att byta ut 4 120 armaturer i den befintliga gatubelysningen under hösten
– Vi har successivt bytt ut våra kvicksliverlampor mot natriumlampor, säger Solfrid Ågedal Sundberg på tekniska kontoret i Östhammars kommun.
De ekonomiska och miljömässiga vinsterna med lågenergilamporna är uppenbara men det finns en nackdel med dem, de innehåller kvicksilver.
– Den enda negativa faktorn med dem, konstaterar Jan Lemming. Men om de inte går sönder och alltid lämnas till avsedda miljöstationer behöver det inte innebära några problem. Istället bör man se till hur viktigt det är att tillvarata resurser som är begränsade.
Hej då glödlampor
• Glödlamporna fasas ut i flera steg. I varje steg förbjuds traditionella glödlampor av viss typ och styrka, de med högst effekt förbjuds först.
• När en viss lamptyp förbjuds kommer det att finnas flera olika typer av alternativ. Många alternativ till glödlampor finns redan nu. I dag är lågenergilampor det alternativ som sparar mest energi och är mest ekonomiskt. De håller upp till tio gånger så länge som en glödlampa, men passar inte överallt. Halogenlampor med skruvsockel för nätspänning kan vara bra alternativ. De håller tre gånger så länge som glödlampor.
• På sikt förväntas lysdiodslampor – LED-lampor – bli det mest energieffektiva alternativet. De håller också upp till 50 gånger längre än en glödlampa.
• Reflektorlampor omfattas inte av förbudet, men skärpta krav på dessa väntas i kommande beslut.
Källa: Energimyndigheten
