Fria Tidningen

Brittiskt piratparti siktar på parlamentet

Sedan det brittiska piratpartiet registrerades som ett officiellt parti i förra veckan har hundratals personer blivit medlemmar och dess Facebook-grupp är redan större än de flesta etablerade partierna. Målet är att komma in i parlamentet i nästa års val.

Pirate Party UK driver tre huvudfrågor: att reformera upphovsrätts- och patentlagarna, att avskaffa statens och företagens övervakning av medborgarna, samt att säkerställa yttrandefriheten. Målet är att ta sig in i det brittiska parlamentet i nästa val som kommer hållas senast i juni 2010.

Pirate Party UK ingår i det internationella piratpartinätverket där partier från ett tjugotal länder, bland annat svenska Piratpartiet, är aktiva. Det finns nu officiellt registrerade piratpartier i elva europeiska länder och i bland annat Brasilien, USA och Sydafrika håller partier på att bildas. Det svenska partiet är det enda som har mandat i EU-parlamentet, men sedan slutet på juli har det tyska piratpartiet ett mandat i det nationella parlamentet efter att socialdemokraten Jörg Tauss hoppat av sitt parti SPD till förmån för Piratenpartei.

Pirate Party UK:s kassör Eric Priezkalns menar att man kan likna piratrörelsen med gröna partiernas uppkomst i slutet på 1970- och början på 1980-talet.

– Vi enas kring en gemensam syn på politiska frågor som rör sig över internationella gränser, men partiledningen, medlemskapet och utvecklingen av varje nationellt parti är helt oberoende av varandra, säger Priezkalns till nättidningen PC Authority.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Fria.Nu