Defekta styrstavar i Forsmark
I våras rapporterades förekomsten av defekta styrstavar í reaktorn på kärnkraftverket Oskarshamn 3. Samma serie av styrstavar installerades i vintras vid kärnkraftverket Forsmark 3, och nu uppvisar även dessa defekter.
Bytet av styrstavar i vintras skedde inledningsvis på grund av att även den äldre modellen med ihåliga skaft som använts ett tiotal år uppvisat sprickbildningar, men av mycket allvarligare karaktär.
– En styrstav hade till och med gått av hos oss, vilket även hänt i Oskarshamn, säger Claes-Inge Andersson, kommunikationschef vid Forsmark kraftgrupp AB, FKA.
Solida styrstavsskaft användes redan tidigare men var svåra att demontera. Av demonteringsskäl gick därför FKA över till att använda de ihåliga för drygt tio år sedan. Nu har man alltså valt att gå tillbaka till den solida lösningen, men tillverkningen måste ses över.
– Den serie vi nu byter ut har en rätt grov yta i styrskaften vilket visat sig öka risken för sprickbildning. De vi nu installerar har en betydligt blankare yta, förklarar Claes-Inge Andersson, som understryker att sprickbildningarna inte påverkat säkerheten men att de ändå kommer att bytas ut.
– Det ska inte vara sprickbildningar i dem, så ska det inte vara, förtydligar han.
Styrstavarna reglerar neutronflödet i reaktorerna, det vill säga effekten. Ett så kallat snabbstopp av reaktorerna styrs helt genom styrstavarna, som byts ut efter en livslängd på vanligtvis mellan fem och tio år. Styrstavarna består av borkarbid, som efter användning blir utbränt på samma sätt som kärnbränsle. Sammanlagt har 29 av de totalt 39 styrstavarna uppvisat defekter.