Danska staten vann över Christiania
Det är staten, inte de boende, som har rätt att använda det omstridda Christianiaområdet i Köpenhamn. Det dömde Östre landsret i dag. Men christianiternas advokat är hoppfull om att de boende kan få rätt om fallet tas upp i Högsta domstolen.
Staten hade rätt när den sade upp christianiternas kollektiva bruksrätt till det gamla kasernområdet år 2004. Det var utfallet i den senaste juridiska processen om Christiania som lästes upp inför en fullsatt rättsal i Köpenhamn på tisdagsmorgonen.
Men de 900 Christianiaborna kommer inte tvingas flytta direkt eftersom många har tillfälliga bruksrätter. Deras advokat Knud Foldschack är hoppfull och tror att fallet kan komma att tas upp av Högsta domstolen, Højesteret.
– Det är en bra dom. Vi har vunnit med 49 procent och förlorat med 51 procent, säger Foldschack till Politiken.
– Jag hade självklarts hoppas på seger, men det viktiga var att vi fick juridisk förståelse för vår argumentation. Det bör leda till att om vi överklagar så får vi prövning i Højesteret, säger han.
Christiania har varit en fristad sedan 1971 då en grupp hippies tog över ett övergivet militärt område i stadsdelen Christianshavn i Köpenhamn. De dåvarande socialdemokratiske försvarsministern Kjeld Olesen erkände Christiania som ett "socialt experiment" och christianiterna ingick ett avtal med försvarsmakten som gav dem rätt att bruka området om de betalade för el och vatten.
I dag bor över 900 personer i 14 områden i det 34 hektar stora Christiania. Fristaden erkänner inte danska lagar och har deklarerat att den inte är en del av EU. Christiania har ett självstyre som grundar sig i att varje individ har ansvar över sitt eget liv och hem. Det finns en demokratiskt vald ledningsorganisation men alla stora beslut tas i ett stormöte genom konsensus. Christiania saknar lagar men har en samling regler som gäller för alla: ingen tung narkotika, inga vapen, inget våld och ingen handel med byggnader eller bostäder.
Danska myndigheter har genom åren gjort mer eller mindre allvarliga försök att stänga Christiania. Den främsta anledningen sägs var att få bort den öppna haschförsäljningen som sker i delar av området, men kritiker menar att det huvudsakliga motivet är att sälja den värdefulla marken till fastighetsutvecklare som törstar efter outvecklad mark i centrala Köpenhamn.
När den borgerliga regeringen tog makten år 2001 lyfte de fram "normaliseringen" av Christiania som en viktig fråga. Den 30 juni 2004 sa staten upp christianiternas bruksrätt och gav de boende ett och ett halv år att flytta. De boende drog då staten inför domstol, vars utslag alltså kom i dag.
Den 163-sidiga domen ska nu analyseras och vid ett stormöte i kväll ska de boende besluta om de vill överklaga eller inte.
Uppdaterat:
Christianiaborna ska överklaga domen till Högsta domstolen.
– Ett enigt stormöte har beslutat att vi överklagar. Våra advokater börjar arbeta med det nu och vi hoppas få möjligheten att pröva fallet i en högre instans, säger christianiternas talesman Johannes Brandt till nyhetsbyrån Ritzau.
