Steroidmissbruk kopplat till psykisk ohälsa
Människor som lider av anorexi, uppförandestörningar, eller andra former av psykisk ohälsa ligger i riskzonen för att bli beroende av anabola steroider, visar en ny studie från Harvards universitet.
I en nyligen publicerad studie från Harvard medical school visar psykiatriprofessorn Harrison Pope på tydliga samband mellan olika former av psykisk ohälsa och risken att bli beroende av anabola steroider. Särskilda kopplingar finns till personer som lider av ätstörningar eller andra former av ohälsa som berör kroppsidealet, men även yngre med uppförandestörningar som riskerar att utvecklas till antisociala personlighetsstörningar befinner sig i riskzonen, enligt studien.
134 tyngdlyftare intervjuades, i tre olika grupper: de som aldrig använt steroider, de som använt men inte utvecklat ett beroende, och de som blivit beroende av anabola steroider.
Harrison Pope säger till tidningen Harvard crimson att det finns ett stort behov av att utreda konsekvenserna av steroider.
– Det är ett rätt nytt fenomen inom droganvändandet, och vetenskapen har precis börjat svara på många av de frågor som finns om effekterna på lång sikt.
Förutom analysen av vilka som kan befinna sig i riskzonen för att utveckla ett beroende visade studien även att steroidmissbruk leder till större risk för hjärtproblem och depressioner. De löper även högre risk att bli beroende av andra droger.
– Läkare är välinformerade om alkoholproblem och beroende av olagliga droger, men ofta vet de för lite om anabola steroider – en form av droger som ofta missförstås. Läkarvetenskapen behöver lära sig mer om det här ämnet, för det är ett problem som är på väg att bli större, säger Harrison Pope.
