Så ska oljan bort - regionen vill bli en förebild
- Västra Götalandsregionen ska bli en föregångare i Sverige när det gäller att bryta oljeberoendet. Den visionen presenterade regionstyrelsens ordförande Roland Andersson (s), under ett miljöpolitiskt seminarium på onsdagen.
Men framtiden är fortfarande osäker.
Oljekommissionens arbete pågick mellan december 2005 och juni 2006. Resultaten offentliggjordes i rapporten 'På väg mot ett oljefritt Sverige.' I den presenteras en plan för att bryta Sveriges oljeberoende till år 2020. En utmaning som ger avtryck även på regional nivå.
- Kommissionens arbete är ett mycket bra underlag för oss. Det är inte längre någon idé att prova sig fram. Nu måste det bli verkstad av det hela, säger Roland Andersson, ordförande i regionstyrelsen.
Stefan Edman, generalsekreterare i Oljekommissionen, framhåller fem viktiga punkter där regionen måste vara aktiv. Det gäller bland annat inköp av 'grön el', fossilfri uppvärmning av regionens fastigheter och att bygga pilotanläggningar för framställning av alternativa bränslen.
- Vi har redan skurit ned kraftigt på oljeberoendet i våra fastigheter. 96 procent av fastigheterna värms upp av fossilfria bränslen, säger Roland Andersson.
Han säger även att beslut är fattat om att alla regionala fordon ska vara miljöfordon.
- Det kan få effekt även på lång sikt. När de här bilarna i sinom tid kommer ut som begagnade så blir de tillgängligare för vanliga människor.
Mycket arbete återstår dock för regionen.
- Vi måste bland annat se över våra anställdas resande. Det får inte vara onödigt krångligt att ta sig till och från arbetsplatsen. Så visst behöver mer arbete göras.
Sveriges energialstring är i dag till en tredjedel beroende av olja.
- Det finns en förenklad syn på de här frågorna. Folk tror att bara man häller i lite etanol i tanken så blir det bra. Men det som gäller är att minska bensintörsten. Sverige har de äldsta bilarna i hela Europa förutom Albanien, och det märks, säger Stefan Edman.
Rent konkret kan det exempelvis innebära att man i framtiden blir tvungen att åka mer kollektivt för att över huvud taget ha råd att köra bil. Och enligt Roland Andersson är det först och främst viktigt att uppmuntra kollektivtrafik inom regionen.
- Vi har mer att studera när det gäller den individuella mekanismen. Vad är det som gör att folk väljer att åka kollektivt? Där har vi mer att lära och vår roll måste vara att göra våra regionala fordon så bekväma och tillgängliga som möjligt. Man vill ju inte sitta och svettas på bussen. Vi behöver utveckla kollektivtrafiken helt enkelt.
- Samtidigt är det en romantiserad bild att folk ska åka buss överallt, säger Stefan Edman. Kommer man upp i skogen i Dalsland och det dunkar fram en dieselbuss där med tre förskrämda passagerarna, det är inte alls bra för miljön. Där är det bättre att folk kör bränslesnåla bilar.
Kommissionens arbete har kritiserats för att ha en alltför optimistisk syn på utvecklingen. Flera av processerna som krävs för att alstra alternativa bränslen befinner sig ännu på provstadiet och energikostnaderna som går in är ännu alltför höga med tanke på energin man får ut.
- Är våra målsättningar realistiska? Det är en högst berättigad fråga. Det vi vet är att vi just nu har en snabb utveckling. Sedan hänger det givetvis på att allting går i lås, säger Stefan Edman, som vill se rejäla satsningar på både lokal och nationell nivå. Han talar om miljardbelopp som 'måste komma nu' och att det är viktigt att våga.
Trots att den borgerliga alliansen under onsdagen presenterade ett miljöprogram där över en miljard går till klimatåtgärder så är Stefan Edman bekymrad inför ett eventuellt regimskifte.
- Jag känner en stor oro inför detta. Det bekymrar mig att det finns ett stort område som jag inte tror att Fredrik Reinfeldt har förståelse inför. Han verkar tro att detta handlar om begränsningar.
Ett uttalande som bemöts av Lars Bergsten, (m), regionråd och vice ordförande i regionstyrelsen.
- Han har rätt att säga vad han vill, men han tappar lite i min aktning när han gör sådana uttalanden i egenskap av generalsekreterare i Oljekommissionen. Jag vet inte ens om han tekniskt sett får göra det, säger Lars Bergsten.
I regionstyrelsen bildar folkpartiet och centern majoritet tillsammans med socialdemokraterna. Det finns därför inte någon gemensam miljöpolitik för de borgerliga partierna. Men Lars Bergsten upplever att samarbetet med majoriteten fungerat bra på regional nivå.
- Det finns inga stora skillnader i de här frågorna utan vi är ganska överens över partigränserna.

