Fria.Nu

Ny allians mot rasism

Svarta medborgare i Frankrike har gått samman i en ny allians för att motverka rasism och diskriminering.

Det nybildade Representativa rådet för svarta förbund, Cran, består av ett 60-tal organisationer vars medlemmar har sina rötter i Afrika söder om Sahara och i Karibien.

Bland medlemmarna återfinns parlamentsledamoten Christiane Taubira, människorättsaktivisten Fodé Sylla och forskarna Pap Ndiaye och Francoise Vergès.

- Den vita franska republiken finns inte längre, säger Sylla, en av initiativtagarna till Cran.

- Otidsenliga franska institutioner fungerar i dag bara för att bevara diskrimineringen av de som inte är vita. Frankrike måste kritiskt granska sin verkliga historia.

Fransmän brukar beskriva sitt land som de mänskliga rättigheternas vagga, på grund av slagorden i samband med den franska revolutionen 1789 - 'frihet, jämlikhet, broderskap'.

Landets svarta menar att de nu åberopar just dessa värderingar. Efter de omfattande kravallerna i landet i oktober och november planerar Cran att utmana Frankrikes officiella självbild, som man menar står i strid med revolutionens värderingar.

I februari i år antogs en ny lag som innebär att landets skolor ska ge ett 'erkännande till den positiva roll Frankrikes (koloniala) deltagande hade utomlands, i synnerhet i Nordafrika'. Lagen har tolkats som ett officiellt fransk hyllande av kolonialismen, och orsakade kontroverser i bland annat de tidigare franska kolonierna Marocko och Algeriet. I Algeriet fördömde det styrande partiet FLN, som växte fram i samband med självständighetsrörelsen på 1950-talet, påståendet.

FLN menade att lagen 'glorifierar kolonialismen och en reaktionär syn på historien', samtidigt som den försöker rättfärdiga 'kolonialismens barbari genom att radera de mest ohyggliga handlingar' som franska trupper gjorde sig skyldiga till i Algeriet.

Reaktionerna var liknande även från andra platser, i synnerhet i Karibien. I den franska karibiska enklaven Martinique demonstrerade närmare ett tusen människor nyligen och kallade den en skammens lag. Den franske inrikesministern Nicolas Sarkozy, som enligt planerna skulle besöka Martinique samma dag, ställde efter demonstrationen in sitt besök.

Nyligen firade man i Frankrike Napoleons seger vid slaget i Austerlitz, i nuvarande Tjeckien. Men fransmännen verkar ha glömt att det var samme Napoleon som återinförde slaveriet 1802, och året därpå förbjöd äktenskap mellan vita och svarta. Och även i dag lever rasismen hos en del franska intellektuella. Filosofiprofessorn Alain Finkielkraut beskrev nyligen i en intervju med en israelisk tidning landets fotbollslag som 'svart, svart, svart', och påstod vidare att 'hela den europeiska kontinenten skrattar åt det'.

Cran kommer att bekämpa den typen av åsikter.

- Det finns i Frankrike en upplevelse som delas av alla de miljoner människor som bara har en sak gemensam - att de är svarta. Och det är upplevelsen av diskriminering, säger Pap Ndiaye, som är professor vid Paris skola för sociala studier.

Planerna på att bilda Cran fanns redan innan upploppen under hösten. Men händelserna stärkte organisatörerna i deras planer. Ett av organisationens krav är att man inför ett liknande system av positiv särbehandling som finns i USA för att stödja svarta på universiteten och arbetsmarknaden.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Allt färre länder har dödsstraff

Motståndare till dödsstraff hade nyligen ett möte i Paris. De sa att allt fler länder slutar med dödsstraff. Det är bra, sa de. Men de sa också att man måste fortsätta att arbeta mot dödsstraff.

5000 människor avrättas varje år

Allt fler länder har slutat utöva dödsstraff. De dödsstraffsmotståndare som nyligen möttes i Paris menar att utvecklingen går åt rätt håll, men påpekade samtidigt att kampen mot avrättningarna är långt ifrån vunnen.

Kina sträcker sig efter Europas resursrika "bakgård"

Det nya ekonomiska och diplomatiska samarbetet mellan Afrika och Kina, som manifesterades i en handelspakt mellan Kina och 48 afrikanska länder i Peking denna månad, oroar europeiska ledare och analytiker – som fortfarande ser Afrika som Europas bakgård.

'Riv inte ner vårt land!'

En grupp kvinnor i Frankrike har skrivit ett brev till ungdomarna i förorterna. Kvinnorna har nordafrikanska rötter. De ber ungdomarna att inte förstöra landet, som deras familjer har varit med och byggt upp.

© 2025 Fria.Nu