Stockholms Fria

Graffiti är dagens kroki

Var SPG (Susanne Pettersson Gallery) Pågår t o m 19 april

Lack of ability Konstnär Love Dahlstedt

”Graffiti är dagens kroki, i alla fall för killar”, sade en konstnär till mig härom dagen. Han pekade på att en lång rad av de senaste årens mest uppmärksammade yngre konstnärer är eller har varit verksamma inom graffiti, men att det ofta inte är uppenbart i den konst de uppmärksammas för. Anders Krisár, Martin Jacobson och Oskar Korsár är tre namn som nyligen varit aktuella – den sistnämnda med sin första separatutställning i New York.

I Love Dahlstedts Lack of ability är denna nya kroki närvarande, fast mer som innehåll och tema än som form och uttryck. De stora, sinnligt detaljrika blyertsteckningarna med snapshotartad komposition framstår som minnesbilder från konstnärens barndom och tonår. I interiörer och extriörer skymtas åttio- och tidigt nittiotal med graffiti, fotbollsstjärnor, Musse Pigg-stickers, samlarbilder från Garbage pail kids och klipp ur tidningen MAD.

Vid ett lite noggrannare betraktande syns här och var streck som liksom ligger ovanpå bilderna, likt de förstorade dammkorn och fibrer som så ofta syns på fotografier framkallade från gamla negativ som legat och samlat damm. Och kanske är det så verken ska läsas: som bilder som legat oframkallade och avslöjar hur det var, i passerat och oåterkalleligt nu.

Men det tycks mig inte nostalgiskt eller sentimentalt. Snarare resulterar det i en slags distanserad fotografisk surrealism när Dahlstedt efterliknar fotot och spetsar sina motiv med satirteckningens blick för skruvade detaljer.

Ja, och så var det det där med den nya krokin. I verket Subkulturell uppfinning syns två sprejburkar, via sina munstycken sammankopplade med ett rör. Det ser ut som om de vänslas, eller kanske bråkar de, förresten.

Men vi som målat graffiti vet vad det handlar om. Uppfinningen i titeln var en metod för att blanda egna kulörer genom att föra över färg mellan olika sprejburkar.

Det var enklare sagt än gjort, men hur det gick till – det är en helt annan historia. b

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Jacob Kimvall tipsar en vän

Marco Cueva är född 1965 i San Pedro Sula, Honduras, utbildad vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm och nu bosatt i Maputo, Moçambique. Cueva är en skulptör som visar att hantverkskunnande och ett intresse för traditioner inte på något sätt behöver utesluta ett engagemang i samtidens brännande frågor. Uday (2004) är en lika vacker som skrämmande och provocerande skulptur. Ett huvud med fridfulla anletsdrag, vilande i ett skägg, och skapad utifrån de hänsynslöst närgångna bilderna på Saddam Husseins dödade son Uday Hussein. Redan 1996 kommenterade han den strukturella diskrimineringen i Sverige med El hombre invisible, en porträttbyst där det enda som syns är ett vackert fallande svart hårfall.

Stockholms Fria

Multifunktionell textilkonst på miljödepartementet

Förra helgen var det visning av Landskapsblommorna på Textilateljén i Midsommarkransen i Stockholm. Det är ett nytt textilverk skapat av konstnären Ulrika Mars åt miljödepartementet. What you see is what you get, det kunde vara devisen.

Nathalie Ruejas Jonson och det autistiska perspektivet

Det skeva perspektivet, det lilla som blir enormt, det stora som försvinner. Alla ord som regnar i kaskader över världen tills den inte syns längre. Och så stunderna med hörlurarna på max för att få ledigt en stund. Kaoset och skammen inför kaoset. Att be om hjälp. Att få hjälp.

Hon besjunger livet i utkanterna

I Händelsehorisonten skildras ett samhälle som på många sätt inte alls är olikt vårt, ett samhälle som har förvisat en grupp människor till Utkanterna.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu