Liljeström fick två månaders fängelse för hets mot folkgrupp
Leif Liljeström som är ansvarig för nätsajten Bibeltemplet dömdes i dag till två månaders fängelse för hets mot folkgrupp. Juridikstudenten Jonas Eklund var den som 2003 anmälde Bibeltemplet och dess hets mot homosexuella.
Vad tycker du om domen?
- Jag tycker den är utmärkt. Jag trodde i och för sig inte att det skulle bli en friande dom men det här är en tydligare signal än vad jag vågat hoppats på.
Leif Liljeström har dömts för hets mot folkgrupp en gång tidigare. Tror du att denna dom kommer att avhålla honom från framtida hets?
- Nej, det tror jag inte. Men markeringen från rättsväsendets sida kan nog ha en positiv effekt på andra personer som nu kanske kommer att tänka sig för en extra gång innan de publicerar hetsyttranden.
Yttrandena som Bibeltemplet fälldes för är publicerade mellan 2003 och 2004. Har du följt verksamheten efter denna period?
- Ja det har jag. Häromdagen har Leif Liljeström kopplat ihop muslimer med pedofili i ett inlägg, och det är ju sällsynt okänsligt med tanke på hur upprörda många muslimer redan är över Runar Sögaards uttalanden. Jag är väldigt nöjd med domen och den tydliga markeringen mot Bibeltemplets verksamhet. Men jag tror inte att Leif Liljeström kommer sluta med att hetsa.
