Allmännyttan höjer hyrorna - trots miljonvinster
Allmännyttan i Göteborg är rik. De stora bolagen tillhör de mest lönsamma i landet. Men trots att kassakistorna är fylld till bredden höjer alla bostadsbolagen hyrorna.
En stark ekonomi är bra för hyresgästerna, menar Kurt Eliasson, chef för allmännyttan i Göteborg. Men Hyresgästföreningen är kritisk.
- Bostadsbolagens politik drabbar de sämst ställda i stan, säger Arnold Wittgren, utredare på hyresgästföreningen.
Hyresförhandlingarna börjar bli klara. Överlag kommer hyrorna i de allmännyttiga bolagen att höjas med närmare två procent.
Samtidigt går de tre stora kommunala bostadsbolagen med kraftiga vinster. Förra året gjorde Familjebostäder en vinst på 310 miljoner kronor och Poseidon en vinst på 369 miljoner kronor. Bostadsbolagets siffror för 2004 är inte klara, men tidigare år har bolaget gjort stora vinster. 2003 redovisade bolaget ett resultat på 155 miljoner kronor.
Därmed tillhör de allmännyttiga bostadsbolagen i Göteborg de mest lönsamma kommunala företagen i Sverige. En lista över kommunala vinstmaskiner, som tidningen Dagens samhälle nyligen presenterade, visar bland annat att Poseidon var Sveriges mest lönsamma kommunala bolag 2003. På sjätte plats kom Bostadsbolaget.
Kurt Eliasson är verkställande direktör på Förvaltnings AB Framtiden. Den koncern som äger samtliga fem kommunala bostadsbolag i Göteborg. Enligt honom är en stark ekonomin enbart positiv för hyresgästerna.
- Våra goda resultat har gett oss stora möjligheter. Vi har höjt standarden i våra bostäder, vi har rustat upp flera områden och vi bygger nytt. Dessutom måste vi se om våra lån, betala amorteringar och vara beredda på räntehöjningar.
Det är en beskrivning som Hyresgästföreningen i Göteborg är tveksam till. Arnold Wittgren är utredare på Hyresgästföreningen och har under många år följt de kommunala bolagens utveckling.
- Självklart är det bra med god ekonomi, och det är inte fel om kommunens bolag är välskötta och går med vinst. Men i allmännyttan har det gått till överdrift. Det finns ingen anledning att göra så stora vinster som bolagen gör i dag. De har en onödigt stark ekonomi som hyresgästerna får betala genom högre hyror.
Enligt Arnold Wittgren missar allmännyttan sitt viktigaste mål när man koncentrerar sig för mycket på det ekonomiska resultatet.
- Hyresgästernas intressen skall alltid komma först i de kommunala bostadsföretagen. Det är därför de finns. Och därmed blir det bakvänt om en god ekonomi i företagen går ut över hyresgästerna. Det menar jag att det gör när bolagen gör så här stora vinster och ändå höjer hyrorna. Man får ju inte glömma att många hyresgäster har en ansträngd ekonomi, säger han.
Stora delar av det överskott som Familjebostäder, Poseidon och Bostadsbolaget producerar slussas via Framtidskoncernen till de två mindre kommunala bostadsbolagen: Hjällbobostaden och Gårdstensbostäder, som gör en liten förlust. Sammanlagt har 1,4 miljarder kronor satsats på upprustning och ombyggnad i Hjällbo och Gårdsten under de senaste åren.
- Inga pengar lämnar allmännyttan, säger Kurt Eliasson. Nu börjar vi bli klara med upprustningen av Hjällbo och Gårdsten. Då går vi vidare till andra områden, till exempel Biskopsgården.
Kurt Eliasson tycker att det är naturligt att hyresgäster i andra delar av stan skall betala upprustningen av stadsdelarna i nordost. Vem skall annars göra det, frågar han.
För Arnold Wittgren är den kraftfulla satsningen på allmännyttan i Gårdsten och Hjällbo enbart positiv. Men han tycker inte att hyresgästerna i de andra kommunala bolagen skall betala notan.
- Framtidskoncernen har gjort ett bra jobb när de lyft frågor om segregation och synliggjort de bostadsproblem som fanns i Gårdsten och Hjällbo. Detta är oerhört viktiga samhällsfrågor. Men detta är inte problem som hyresgästerna i Familjebostäder, Poseidon och Bostadsbolaget skall betala.
Istället menar Arnold Wittgren att detta borde vara ett gemensamt åtagande för hela kommunen. Även för de som bor i villa eller bostadsrätt.
- Dagens system är en indirekt särbeskattning av hyresgäster i allmännyttan, säger han och fortsätter:
- Det är ett stort problem eftersom hyresgästerna i allmännyttan generellt har lägre inkomster än andra i stan.
De kommunala bostadsbolagen har motiverat årets hyreshöjningar med ökade kostnader för el, vatten och avlopp. Särskilt höjda elpriser.
Samtidigt går Göteborg Energi med stor vinst. Göteborg Energi har gjort en vinst på runt 300 miljoner om året under flera år. Drygt hälften av den vinsten går i bidrag till förlusttyngda kommunala bolag som Stadsteatern.
- Återigen kan man säga att hyresgästerna i allmännyttan drabbas av en indirekt särbeskattning. Göteborg Energi har stora inkomster från de kommunala bostadsbolagen, och man måste fråga sig om hyresgästerna i allmännyttan skall betala Stadsteaterns problem, säger Arnold Wittgren.
Det är en kritik som Kurt Eliasson skriver under på.
- Vi har protesterat mot att Göteborg Energi höjer priserna samtidigt som man delar ut vinster till andra förlusttyngda bolag som inte har med boende att göra. Göteborg Energi har tidigare haft för höga prisökningar, och det har man nu kommit till rätta med.
Fotnot: Med vinst avses resultat efter finansiella poster. Familjebostäder, Poseidon och Bostadsbolaget gör alla kraftiga återförda nedskrivningar.

