På cykel mot djurförtrycket
DATORSPEL. Steer Madness är det första riktiga datorspelet på temat djurrätt. Frita försöksdjur, dela ut veganska klistermärken och blockera framfarten för komjölktransporten.
Du är Bryce, den förrymda tjuren och du är riktigt trött på djurförtrycket. De drygt tio olika uppdragen binds samman av en stundtals rörande historia. Det handlar om vänskap, om en gemensam kamp för en bättre värld och att vakna upp ur mardrömmar om koncentrationslägerliknande stall.
Du cyklar (miljövänligt) runt i den levande staden, ser till att rollerna byts om på rodeon, att hamburgarrestaurangen börjar med vegoburgare och att boskapsuppfödaren satsar på broccoliodling. Under tiden får du ratta en sportbil (givetvis elektrisk), köra djurtransporten till det nyöppnade djurhemmet, manövrera kranar och en grävskopa.
Spelet visar att det går att förändra. Medan historien utvecklas blir restaurangen vegetarisk, köttaffären satsar på tofu och djuren blir fria.
Tyvärr finns det en hel del fel, buggar, i spelet. Glöm inte att besöka spelets hemsida www.steermadness.com och hämta de senaste uppgraderingarna. Nya kommer hela tiden. Företaget bakom spelet, Veggie Games, har dessutom lovat att komma med nya uppdrag.
SteerMadness är unikt. Inte nog med att spelet inte handlar om att döda någon. Det lär dessutom ut varför.
Tips 1: I sojamjölksuppdraget kan du blockera komjölksbilden med lyftkranens krok. Då slipper du det irriterande felet i spelet när cementblocken fastnar.
Tips 2: skriv "mootrix" på tangentbordet när du spelar för en kul effekt.
Tips 3: På sidan spikedskull.com/vegan/ hittar du råd och tips för att hacka spelet.
Spelet kan köpa för 160 kr (medlemmar) respektive 195 kr i Djurens rätts webbshop www.djurensratt.se/shop. Spelet fungerar på både Mac och Windows.
