• Att komma till Schweiz innebar en stor omställning för Jihde.
Fria.Nu

Radiosporten mål för innebandyns Ronaldo

Niklas Jihde är innebandyns svar på Ronaldo. Åtminstone enligt hans nya arbetsgivare - Grasshoppers i Schweiz.

- Flytten hit gav verkligen eko, konstaterar Jihde.

Innebandy (SFT) I mars 2003 blev Niklas Jihde klar för schweiziska Grasshoppers. Efter åtta år i Pixbo, som han krönte med två avslutande SM-guld, sökte han nya utmaningar. I Zürich mottogs han med öppna armar. Grasshoppers jämförde värvningen med att fotbollsklubben skulle ha värvat Ronaldo. Niklas skrattar när vi påminner honom om liknelsen.

- Ja, någon Ronaldo är man väl inte. Men visst gav flytten hit eko, säger han.

Flera klubbar var intresserade av Jihdes tjänster, men Grasshoppers kom att bli det naturliga valet.

- Jag blev oerhört imponerad över klubbens proffsighet. Man var så noggranna med allting och gjorde verkligen allt för att jag skulle flytta ner.

Inledningsvis hade Jihde svårt att komma in i det schweiziska tänkandet. Deras innebandyfilosofi var annorlunda.

- Spring och kämpa var taktiken som gällde här. Det tog ett par månader innan jag kom in i den mentaliteten, säger Niklas.

Ett annat problem var språket. Eller rättare sagt språken. Och - språkförbistringen består.

- Det är rena cirkusen. I vårt lag snackas det schweizer-tyska, tyska, italienska, franska, svenska, finska, slovenska och spanska. Tränarna försöker snacka högtyska men ofta blir det ändå schweizer-tyska, då är man helt såld, garvar Niklas.

Flytten till ett nytt land och en ny liga blev också starten på ett nytt liv. Proffslivet.

- Visst har jag bra betalt. Men man ska tänka på att Schweiz är ett ruskigt dyrt land att leva i, så det är tur att man får lite mer pengar än vad man fick där hemma.

- För att vara innebandyspelare så har jag nog det jäkligt bra. Allt är fixat och klart här nere. Det enda jag behöver koncentrera mig på är att spela bra innebandy.

Och det gör han. Under sin debutsäsong vann kapten Jihde skytteligan och poängligan. I långa loppet var emellertid Grasshoppers, som lag betraktat, ett par klasser sämre än mästarna Wiler-Ersigen.

- Men vi har ett bättre gäng i år. Klubben har värvat tio nya spelare. Målsättningen är att vinna ligan, berättar Niklas.

Karriären ska tids nog rundas av i Växjö, det har han lovat.

- Växjö är fortfarande min favoritstad i världen, säger han.

När innebandyklubban väl läggs på hyllan i garaget kommer han sannolikt att satsa på en karriär som sportjournalist. Känns det igen?

- Peter (storebror) är min stora förebild. Han är så jäkla proffsig och cool i tv-rutan, helt enkelt så jäkla bra, säger Niklas.

För er som undgått OS och Studio Zorba: Peter Jihde är SVTs ankare på sportredaktionen.

- Peter hade lätt den största talangen i familjen för att bli bra. Tyvärr var han för lat när det gällde träningen. Men han brukar vara glad och stolt när han lyckas besegra oss i familjens golftävling. vilket dock inte händer så ofta. Min dröm är att få arbeta på Radiosporten. De har en härlig fart och inlevelse i sina sändningar. Jag jobbade lite som radioreporter när jag bodde i Växjö - det var hur kul som helst. Det vore också ruskigt kul att få jobba med brorsan på SVT.

Den första radio- eller tv-

sändningen får vänta. Först väntar ännu en säsong i Zürich.

- När jag kom till Pixbo hade de inte vunnit något. Samma sak och situation här i Grasshoppers, säger Niklas Jihde.

Vi vet vad han tänker. En vinnarskalle ger sig inte förrän målet är uppnått.

Fakta: 

fyra snabba bollar till niklas jihde:

* Landslagets överlägsenhet?

'Det är inte vårt fel att vi är så mycket bättre än många andra länder . Man kan nog jämföra oss med vad CCCP var för ishockeyn på 1980-talet. Vi bjuder på mycket klapp klapp-spel, innebandy ska vara lite glamour.'

* Värdelös förlorare?

'Jag hatar verkligen att förlora och så har det alltid varit. Är man uppväxt med tre bröder så lärde man sig tidigt att det var viktigt att vinna.'

* 27?

'Mitt absoluta favoritnummer. Jag fick det när jag kom med i Hovshagas A-lag - det var det enda numret som fanns kvar!'

* Elitserien i Sverige?

'Profilfattig i år. Det krävs att de unga spelarna verkligen kliver fram nu, så att det händer något. Att man har sänkt antalet matcher från 30 till 22 är kalkon.'

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

De är Stockholms främsta idrottare

Det är enkelt att göra listor, men en svår vetenskap att få dem helt rättvisa. I vårt försök att lista Stockholms främsta idrottare genom tiderna tog vi hjälp av några vår tids skickligaste sportkännare. Med hjälp av deras poängsättningar på 40 olika idrottare publicerar nu SFT platserna 6 till 10. Nästa vecka presenteras toppkvintetten.

'Pillan' tror på Anja

Olympiska vinterspel och Pernilla Wiberg har länge varit en aktiv ekvation. Nu är det nya tider och 'Pillan' får istället följa Turin-OS utanför pisternas avspärrningar. Anja Pärson är givetvis den som står mest i fokus inför mästerskapen.
  - Hon har chansen att ta fem medaljer, men hon måste vara totalt fokuserad under en tvåveckorsperiod, säger Pernilla Wiberg.

Kan bandy-VM locka stockholmspubliken?

Andreas Bergwall, Stefan Erixon och David Karlsson - där har ni "Bajens" triumvirat som ska gräva guld när bandy-VM drar igång i helgen. Men vilka är männen som ser till så att mästerskapet blir en organisatorisk fullträff? SFT fick en pratstund med VM-generalen Leif Carlheimer.

Mångsidige Windstedt drömmer om OS-start

När Henrik Windstedt tog sin första högersväng - med tyngden på dalskidan - var han bara två år. 20 år senare är han en av skidvärldens mest kompletta åkare, en OS-drömmande jämtlänning som når pallplatser i friåkning, freestyle och big air-tävlingar.

Många profiler i innebandyeliten

I fjol föll AIK på målsnöret. Den här säsongen tror experterna att AIK har förutsättningarna att nå ända fram. Men det blir ingen enkel resa. Ytterligare elva lag och ett hundratal spelare drömmer om innebandytiteln. SFT lät förbundskapten Ulf Hallstensson karaktärisera några av seriens giftigaste lirare från - och runtomkring - Stockholm.

© 2025 Fria.Nu