Fria.Nu

Viktigt att tala om våld mot homosexuella

De flesta kvinnor blir kära i män och lever med män. De flesta män blir kära i kvinnor och lever med kvinnor. Det är inget nytt. Men är det vanliga bättre eller mer rätt än det ovanliga? Många tänker så. Det blir en norm, en slags regel. Och de som inte följer normen blir ofta kränkta. De känner inte att de får vara sig själva.

Så är det ofta i Sverige och i andra länder. Men de som är homosexuella eller bisexuella och har invandrat till Sverige, hur är det för dem? Föreningen Tupilak ordnade ett möte där man talade om detta. Mötet var på Medelhavsmuseet och i Folkets hus i Rinkeby den 16-17 oktober. Bill Schiller är ordförande i Tupilak. Han sa:

- I många länder är det förbjudet att vara homosexuell. Många invandrare kommer från länder där man kan bli straffad för det. De har flytt hit för att inte tvingas gifta sig med någon de inte gillar. Vissa vågar inte berätta för sina familjer.

Arne Ruth är journalist och författare. Han har skrivit mycket om mänskliga rättigheter i olika kulturer. Han talade om våld inom familjer. Om att män ibland skadar kvinnor för att de tycker att hon skadar deras heder. Och att det är vanligt att en homo- eller bisexuell persons familj känner likadant, och skadar den homo- eller bisexuella. Men sådant hedersvåld talar man sällan om.

- Många invandrare vet inte ens om att det är lagligt att vara homosexuell.

Det är farligt att man inte talar om det. Det sa många på mötet. Tystnaden får människor att anpassa sig och leva ett liv som de inte vill leva.

- Samhället måste utbilda socialarbetare, lärare och personer som jobbar med asylfrågor. Migrationsverket tar för lite ansvar för hedersvåld mot homosexuella invandrare, sa Arne Ruth.

Kurdo Baksi, författare och journalist, var med på Tupilaks möte. Han sa att han tror att homosexuella invandrare blir förtryckta i alla länder. Han avslutade mötet:

- Ingen har rätt att få oss att välja en annan partner. Många vet inte ens att de är homosexuella eller bisexuella, eftersom normerna styr. De vågar inte tänka så. Vi måste sluta vara tysta så att människor vågar leva som de vill.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

'Statlig tystnad bidrar till hedersvåld'

Med starka tal från människor som själva upplevt hedersförtryck lyftes en konferens vars huvudsyfte var att uppmärksamma samhället om orsakerna till hedersrelaterat våld.

Asylgrupper kartlägger sjuka flyktingbarn

I onsdags bordlade riksdagen frågan om hjälp till sjuka och apatiska flyktingbarn i Sverige. Anita Dorazio, ordförande i Asylkommittén, och Kimia Pazoki, ordförande för Iranska flyktingrådet, arbetar nu med att ta fram en enkät som ska omfatta alla sjuka flyktingbarn. Målet är att barnen ska få uppehållstillstånd.

Stockholms Fria

Staten lägger ansvaret för flyktingbarn på frivilliga

Sjuka och apatiska flyktingbarn i Sverige prioriteras inte. I går bordlade riksdagen frågan om hjälp till barnen. Anita Dorazio, ordförande i Asylkommittén och Kimia Pazoki, ordförande för Iranska flyktingrådet, tar nu fram en enkät som ska omfatta alla sjuka flyktingbarn. Syftet är att barnen ska få uppehållstillstånd.

Dyrt med bostad på Stiftelsen hotellhem

En liten enrummare hos Stiftelsen hotellhem kostar mellan

3 500 och 4 500 kronor i månaden. Det är alldeles för dyrt, menar de flesta av dem som bott på ett hotellhem mer än två år.

Stockholms Fria

Hur ska barn i flyktingfamiljer kunna lita på Sverige?

Ingen tänker på barnen när man avvisar deras släktingar. Marti har varit orolig för sin moster varje dag i fyra år. Han är ledsen och har svårt att koncentrera sig i skolan. Hans mamma försöker förklara, men ingen lyssnar.

© 2025 Fria.Nu