'Ökade arbetstider ökar samhällskostnaderna'
Lars Leijonborg vill ha längre arbetsveckor och höja pensionsåldern med fem år för att öka vår välfärd.
- Helt fel, säger vänsterpartiets partisekreterare Pernilla Zethraeus.
Folkpartiets ledare Lars Leijonborg vill ha tre arbetstimmar mer i veckan för anställda i Sverige.
På Dagens Nyheters debattsida skriver han att vi behöver arbeta mer: 'Både ekonomi och demografi talar för att vi européer, och i synnerhet vi svenskar, behöver arbeta mera, inte mindre.'
Folkpartiet har fler förslag för att de svenska företagen ska kunna möta den allt hårdare konkurrensen. De går ut på att få fler sysselsatta och att fler ska vilja arbeta mer och längre.
Ett av förslagen innebär så kallade instegsjobb. Det innebär att unga som ännu inte tagit sig in på arbetsmarknaden ska erbjudas arbete på sämre villkor. Anställningstryggheten försämras samtidigt som arbetskostnaderna för arbetsgivarna blir mindre genom en lägre löneskatt.
Förtidspensioneringar och sjukskrivningar vill folkpartiet sänka genom att avskaffa vårdköer, och inför hårdare regler och mer kontroller.
- Leijonborgs förslag är helt felaktigt. Han verkar utgå från att människor saknar arbetsmoral, och så ser verkligheten inte ut. Ökade arbetstider skulle öka stressen och de redan hårda kraven på människor, säger vänsterpartiets partisekreterare Pernilla Zethraeus.
Vänsterpartiet vill tvärtemot folkpartiet ha kortare arbetstid.
- När man talar med människor säger de att de inte får livet att gå ihop. Tiden räcker inte till för dem. Vi vet från försök med kortare arbetstider att personalen blir piggare, friskare och effektivare. Människorna är nöjda när de får mer tid över.
I stället för att samhället skulle spara pengar på att öka arbetstiden, vilket Lars Leijonborg menar, anser Pernilla Zethraeus att det skulle kosta mer pengar.
- När man skär ned på arbetsplatser blir förhållandena sämre. Folk bränner ut sig vilket kostar stora pengar, medan kortare arbetstider minskar personalomsättningen och det sparar pengar.
Partiet lämnade nyligen in ett förslag till budgetförhandlingarna på finansdepartementet där kortare arbetstid är en av frågorna som prioriteras.
Vänsterpartiets ambition är att riksdagen tar ett beslut om en kortare arbetsvecka.
- Det behövs en tydlig ram som visar hur det ska gå till väga. Det kommer att ta tid, och det behöver ta tid. Jag kan tänka mig att det tar fem eller tio år att få en allmän arbetstid på 30 timmar.